Asystent Jet Lagu to funkcja w zegarkach firmy Garmin z której ucieszą się osoby często przemieszczające się po świecie. Załóżmy, że wybieramy się na zawody znajdujące się na innym kontynencie i planujemy tam niebawem podróż samolotem. Przy przemierzaniu wielu stref czasowych pojawia się tzw. Jet Lag lub inaczej choroba transatlantycka, powodująca zaburzenia pracy organizmu. Zegarki Garmin z funkcją Asystenta Jet Lagu pomogą uporać się z dolegliwościami związanymi z tą chorobą.
Czym jest Jet Lag?
Każdy z nas posiada w organizmie swój prywatny cykl okołodobowy. Każda komórka naszego ciała jest zaprogramowana wedle naszego rytmu, który stanowią np. pora snu czy posiłków. Nie są to jedyne czynniki. Wpływ ma również światło które w naturalny sposób kieruje i dostraja nasz organizm do rytmu dobowego. Przekroczenie wielu stref czasowych w niedługim czasie, powoduje rozstrojenie warunków zewnętrznych (czasu lokalnego, oświetlenia itp.) z naszym czasem wewnętrznym, co powoduje szereg dolegliwości, które określamy jako Jet Lag:
- Zaburzenia snu,
- Senność w ciągu dnia,
- Zaburzenia koncentracji,
- Obniżenie sprawności fizycznej,
- Złe samopoczucie.
Może to wpłynąć zatem na wynik we wspomnianych zawodach. Warto więc przygotować się przed ewentualną podróżą aby zminimalizować ryzyko osłabienia organizmu.
Różnica między podróżą na wschód a zachód
Jet Lag występuje z różną intensywnością w zależności od kierunku podróży. W przypadku podróży na zachód może być ona mniejsza. Powodem jest wydłużenie czasu dnia. „Cofając się w czasie” dodajemy kolejne godziny do naszego dnia, przez co kładziemy się spać później i organizm lepiej sobie z tym radzi.
Odwrotna sytuacja ma miejsce kiedy podróżujemy na wschód. W tym przypadku skracamy nasz dzień, czasem nawet o dwukrotność czasu podróży. Dla przykładu lecąc z Los Angeles dnia 31 stycznia o 15:25 do Londynu, dotrzemy tam 1 Lutego o godzinie 9:50. Czas lotu to 10 godzin 25 minut, natomiast wedle czasu lokalnego transport zajmuje 18h 25min. „Tracimy” więc aż 8 godzin i w momencie gdy nasz wewnętrzny zegar wskazuje na środek nocy, jesteśmy narażeni na naturalne bodźce odpowiednie dla późnego poranka.
Jak zminimalizować Jet Lag?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że tego zjawiska nie da się wyeliminować całkowicie. Są jednak metody które pozwalają na zmniejszenie objawów. Zalecane są jednak w przypadku podróży które będą trwać więcej niż 72 godziny.
Manipulacja światłem
Najskuteczniejszą metodą jest odpowiednie dostosowywanie ekspozycji organizmu na światło. Jeżeli znasz już docelową strefę czasową, możesz starać się przesunąć swój rytm okołodobowy unikając światła w określonych godzinach. Pomocne będzie unikanie ekranów urządzeń elektronicznych, wyłączenie światła w pomieszczeniach czy nawet noszenie okularów przeciwsłonecznych, jeżeli w wybranych porach musisz przebywać na zewnątrz.
Działa to również w drugą stronę. W momencie kiedy czas lokalny ogranicza światło słoneczne, staraj się włączać oświetlenie w pomieszczeniu w którym przebywasz lub zwiększ jasność ekranów urządzeń elektronicznych z których korzystasz.
Sen
Razem z rytmem okołodobowym zmieniają się pory snu. Jeżeli nie jesteś w stanie zmienić swojego harmonogramu, aby dopasować się dokładnie do nowych godzin, postaraj się chociaż o niewielkie zmiany.
Harmonogram ćwiczeń
Ćwiczenia podejmowane rano sygnalizują organizmowi, że czas się budzić. Wieczorne z kolei pomagają pozostać w stanie czuwania. Korzystając z nich możesz ustalić godziny ćwiczeń w nowym miejscu, aby zmniejszyć objawy Jet Lagu. Szczególnie zalecane są ćwiczenia na świeżym powietrzu, gdzie dodatkowo wpływ światła pozwala ustabilizować rytm okołodobowy.
Asystent Jet Lagu Garmin
Firma Garmin udostępnia w swoich zegarkach aplikację, która ma pomóc Ci poradzić sobie ze skutkami Jet Lagu, dzięki poradom odnośnie dostosowania poziomu światła oraz planowania snu i ćwiczeń. Podając datę i miejsce podróży, otrzymamy spersonalizowane dane na dni poprzedzające podróż oraz te po powrocie do domu.
Ustalanie podróży
Aby skorzystać z funkcji asystenta Jet Lagu należy uruchomić aplikację Garmin Connect, a następnie z menu wybrać opcję Trening i planowanie → Asystent Jet Lagu. Aplikacja poprosi o podanie miasta z którego wyruszamy oraz docelowego, a także terminów wyjazdu i przybycia. Asystenta można skonfigurować również na trasę powrotną, jeżeli takową przewidujemy.
Dostępne porady
Po zaplanowaniu podróży zegarek w odpowiednim okresie poprzedzającym podróż zacznie dostarczać wskazówek mających na celu zminimalizowanie Jet Lagu. Przedstawiony zostaje harmonogram działania bazujący na naszych dotychczasowych przyzwyczajeniach. Obejmuje on następujące wskazówki:
- Ekspozycja świetlna – okresy w których powinniśmy się wystawiać lub unikać światła a także okresy neutralne,
- Sen – Sugerowane godziny snu i ew. drzemek,
- Ruch – Sugerowane godziny w których powinniśmy zwiększyć naszą aktywność ruchową.
Harmonogram można przewijać tak z poziomu zegarka jak i z poziomu aplikacji Garmin Connect. Dodatkowo, widżet jak i aplikacja dostarczają wyjaśnień odnośnie czynników które mają wpływ na potencjalny Jet Lag. Poza wspomnianymi w harmonogramie parametrami, opisany jest również wpływ kofeiny, melatoniny oraz odpowiedniego odżywiania.
Firma Garmin od lat pomaga nie tylko sportowcom pomagając zwiększając ich wydajność ale także osobom mniej ruchliwym pozwalając na kompleksowe całodobowe monitorowanie organizmy. Asystent Jet Lagu jest kolejnym tego przykładem, nawet jeżeli nasza podróż nie jest powiązana ze sportem, warto z tej funkcji skorzystać aby przygotować swój organizm na zmiany i pozwolić nam się cieszyć podróżą już od jej samego początku 🙂
Wszystkie zegarki serii Fenix oraz inne urządzenia z funkcją asystenta Jet Lagu znajdziecie w sklepie online TRIGAR.pl oraz sklepach stacjonarnych w całej Polsce.