Seria Garmin Fenix

Seria zegarków Garmin Fenix została zaprezentowana pod koniec 2012 roku. Był to pierwszy model w ofercie amerykańskiego producenta, który z wyglądu przypominał tradycyjny zegarek. To właśnie połączenie oryginalnego designu i wielofunkcyjności podbiło serca użytkowników na całym świecie.

W odróżnieniu od wcześniejszych  modeli zegarków (seria Forerunner), Fenix 1 został wzbogacony w elektroniczny kompas i wysokościomierz barometryczny. Zegarek był promowany jako urządzenie do turystyki, ale także obsługujące wiele innych aktywności.

Zaprezentowany na początku 2014 roku model Garmin Fenix 2 wizualnie praktycznie niczym nie różnił się od jedynki. Dodano natomiast tryb multisport znany wcześniej z modelu Forerunner 910XT. Nowością było też umożliwienie odczytywania powiadomień przesyłanych z telefonu i instalacja uproszczonej mapy. Pomimo tego, że Fenix 2 posiadał czarno-biały ekran, mapy okazały się niezwykle praktycznym dodatkiem w zegarku.

W tym samym roku Garmin wypuścił jeszcze wersję Fenix 2 Special Edition z czerwonymi paskami oraz odwróconą kolorystyką ekranu.

Trzecia generacja zegarka z serii Fenix ukazała się w 2015 roku i stanowiła olbrzymi przeskok w stosunku do poprzednich modeli. O popularności zegarka Garmin Fenix 3 może świadczyć to, że był on produkowany w kilkunastu wariantach. Urządzenia różniły się między sobą rodzajem szkiełka ekranu (szafirowe lub mineralne), paskami (gumowe, metalowe, skórzane itp.) oraz kolorem ramki. Pojawiła się także po raz pierwszy kobieca wersja Fenix w kolorze białym ze złotą ramką.

Garmin Fenix 3 zyskał kolorowy wyświetlacz o podwyższonej rozdzielczości, nowy – bardziej intuicyjny układ menu oraz wbudowany akcelerometr na podstawie którego zegarek obliczał m.in. ilość kroków oraz pokonany w ciągu dnia dystans. 

Modele z tej serii współpracują z aplikacjami i dodatkami dostępnymi w platformie Garmin Connect IQ.

Niespełna rok później (w lutym 2016), Garmin wprowadził do oferty model z oznaczeniem Fenix 3 HR Elevate. Zegarki z tej serii również były dostępne w wariancie ze szkiełkiem szafirowym lub mineralnym.

Nowością w stosunku do poprzednika stanowi dodanie optycznego pomiaru tętna. 

Rok 2017 to czas panowania modelu Garmin Fenix 5. Po raz pierwszy seria została podzielona na trzy wielkości koperty (Fenix 5S, Fenix 5, Fenix 5X). Użyto nowego rodzaju czujnika pomiaru tętna z nadgarstka, podwyższona została rozdzielczość ekranu, dodano wsparcie dla zewnętrznych czujników parownych za pomocą Bluetooth Smart. 

Menu zegarka jest podobne do tego z „trójki”, ale wnosi kilka usprawnień, takich jak skróty czy elementy sterujące.

W modelu Fenix 5X pojawiła się też fabrycznie zainstalowana mapa Europy z funkcjami nawigacyjnymi.

Garmin przyzwyczaił nas już do corocznych premier, dlatego nie było zaskoczeniem zaprezentowanie w 2018 roku kolejnej serii zegarków Fenix.

Modele z oznaczeniem Fenix 5 Plus zostały wzbogacone o funkcję płatności zbliżeniowych Garmin Pay, odtwarzacz muzyki, odbiór sygnału z systemu Galileo. Zachowano podział na trzy wielkości tarczy, ale w tym przypadku mapa jest już dostępna w każdym modelu. Najwyższy z zestawienia model Fenix 5X Plus posiada także pulsoksymetr, który dostarcza informacji o poziomie tlenu we krwi.

Garmin Fenix 6

Kolejny rok i kolejna nowość. W końcówce sierpnia 2019 r. amerykański producent zaprezentował serię Garmin Fenix 6, w której zachował podział na trzy wielkości tarczy. Nowe zegarki zyskały między innymi specjalny tryb do zarządzania baterią, nowy czujnik pomiaru tętna z nadgarstka, który działa także w trakcie pływania, czy mapę tras narciarskich w ponad 2000 kurortów na świecie. 

W wybranych wersjach po raz pierwszy zastosowano też solarne doładowywanie baterii, które zostało wprowadzone w modelu Garmin Fenix 6X Pro Solar. Do tego modelu z czasem dołączyły także modele Fenix 6 Pro Solar oraz Fenix 6s Pro Solar.

Jak wynika z częstości premier, nowy Garmin Fenix 7 mógłby pojawić się nawet w tym roku. W czasie pandemii nic nie jest jednak pewne więc do wszystkich spekulacji o nowościach należy podchodzić z dystansem. Jeśli jednak interesuje Was ten temat, to odsyłamy do artykułu, w którym szerzej poruszamy kwestię tego, kiedy pojawi się Garmin Fenix 7 i jakie może mieć funkcje. Przypatrując się rozwojowi tej serii zegarków możemy być pewni, że amerykański producent jeszcze nas zaskoczy.

Garmin Fenix 7

Szczegółowe zestawienie różnic między modelami z serii Garmin Fenix, które są aktualnie dostępne w sprzedaży znajdziecie w tej tabeli. Zainteresowanych zakupem serdecznie zapraszamy do salonów firmowych lub sklepu internetowego TRIGAR.pl