Automatyczne wytyczanie tras w Garmin Fenix 5 Plus i Fenix 5X
Automatyczne wytyczanie tras w Garmin Fenix 5 Plus i Fenix 5X

Automatyczne wytyczanie tras w Garmin Fenix 5 Plus i Fenix 5X

Seria zegarków Garmin Fenix 5 Plus oraz model Garmin Fenix 5X zostały wyposażone w funkcję automatycznego tworzenia tras. Producent w polskiej wersji menu nadał tej funkcji nazwę „Kurs trasy powrotnej”. Naszym zdaniem oryginalna nazwa, czyli „Round – Trip Course” zdecydowanie lepiej oddaje charakter tej opcji wytyczania tras. W praktyce chodzi bowiem o to, że zegarek na podstawie podanego dystansu i kierunku zaproponuje pętlę. Przy tworzeniu tras brane są pod uwagę archiwalne dane przesyłane anonimowo przez użytkowników do platformy Garmin Connect.

Tworzenie kursu z poziomu zegarka

„Kurs trasy powrotnej” możemy utworzyć z poziomu zegarka lub aplikacji Garmin Connect Mobile. W przypadku korzystania ze zgodnego modelu Garmin Fenix nie mamy wpływu na ustalenie pozycji startowej kursu. Pozycja ta jest bowiem określana automatycznie przez GPS na podstawie naszego aktualnego położenia. Aby utworzyć kurs, w pierwszej kolejności należy wybrać aktywność, np. bieg. Dalej przechodzimy do opcji tej aktywności i wybieramy zakładkę Nawigacja.

Kurs Garmin Fenix 5 Plus

Dalej odszukujemy pozycję o nazwie Kurs trasy powrotnej i wypełniamy kolejno dystans kierunek.

Kurs Garmin Fenix 5 Plus

Czekamy aż zegarek zaproponuje kilka opcji tras (do trzech). Po wybraniu danej trasy możemy przejrzeć jej szczegóły. Możemy m.in. podejrzeć profil wysokościowy trasy czy zobaczyć trasę zakręt po zakręcie. Po rozpoczęciu aktywności, poza standardowymi ekranami z danymi pojawi się ekran mapy ze wskazówkami nawigacyjnymi. Zegarek w momencie zbliżania się do zakrętu automatycznie pokazuje strzałeczkę z kierunkiem oraz odległością dzielącą nas do celu.

Garmin Fenix 5 Plus kurs

Tworzeniu kursu z poziomu aplikacji Garmin Connect Mobile

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kurs trasy powrotnej możemy utworzyć także z poziomu aplikacji Garmin Connect Mobile. Zaletę korzystania z aplikacji stanowi możliwość wybrania punktu startowego. W praktyce oznacza to, że będąc jeszcze w mieszkaniu możemy wyszukać i zapisać kilka tras biegowych, które znajdują się na przykład w obcym mieście, w pobliży hotelu w którym będziemy mieszkać w trakcie wyjazdy służbowego. Dodatkowo na zaproponowanej przez aplikację trasie można ręcznie oznaczyć punkty, dzięki czemu  w momencie zbliżania się do nich zegarek nas o tym poinformuje.

Garmin Fenix 5 Plus Kurs

Procedura tworzenia kursu w aplikacji jest bardzo zbliżona do zaprezentowanej wcześniej opcji zegarkowej. Po uruchomieniu Garmin Connect Mobile wybieramy kolejno zakładki TreningKursy i rodzaj aktywności, np. Bieg. Aplikacja zaproponuje tylko jedną trasę, ale bez problemu możemy ją edytować poprzez zmianę kierunku, dystansu czy punktu startowego. Po zapisaniu kursu, klikamy na znajdującą się w prawym, górnym rogu ekranu ikonę telefonu ze strzałeczką. Wybieramy zgodny zegarek i czekamy na synchronizację. Uwaga! W momencie przesyłania kursu, zegarek musi być połączony z aplikacją za pośrednictwem bluetooth.

W zegarku przesłany kurs odnajdziemy w opcjach danej aktywności (w naszym przypadku Bieg), a dokładniej w zakładce nawigacja – kursy.

Podsumowanie

Funkcja automatycznego tworzenia tras jest dostępna wyłącznie dla zegarków z serii Garmin Fenix, które posiadają szczegółową mapę Europy. Opcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku, gdy planujemy trening w obcym mieście. Z naszego doświadczenia wynika, że zarówno zegarek jak i aplikacja lepiej radzi sobie z automatycznym wytyczaniem tras po drogach asfaltowych.

Zainteresowanych zakupem zegarka treningowego marki Garmin jak zawsze serdecznie zapraszamy do salonów firmowych lub sklepu internetowego TRIGAR.pl.

 

3 komentarzy

  1. Pingback: Garmin Fenix 6 już dostępny w sprzedaży! - GPS dla Aktywnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here