Funkcja SOLAR w zegarkach Fenix
Funkcja SOLAR w zegarkach Fenix

Funkcja SOLAR w zegarkach Fenix

Jedną z najciekawszych funkcji zegarków Garmin Fenix jest możliwość doładowanie baterii przy użyciu promieni słonecznych. Opcja, chociaż znana od 2019, nadal wywołuje pewne wątpliwości. Wyjaśniamy więc jak działa funkcja Solar w zegarkach Fenix.

Fotowoltaika to ostatnimi czasy, bardzo popularny temat. Coraz częściej stosowana jest choćby w domowych instalacjach elektrycznych, ale też w urządzeniach mobilnych. Nic dziwnego, pozwala bowiem na uzyskanie w zasadzie darmowego (nie licząc kosztów urządzeń) prądu ze światła słonecznego.

Ogniwo solarne, schemat działania
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zjawisko_fotowoltaiczne

Kluczem do całego procesu są znajdujące się w promieniach światła fotony. Urządzenia firmy Garmin z funkcją Solar posiadają specjalny panel fotowoltaiczny, znajdujący się wokół ekranu, tuż pod jego soczewką. Panel odbiera foton który z kolei wprawia w ruch elektron który powoduje przepływ prądu elektrycznego.

Definicje mamy za sobą. Wyjaśnijmy zatem jak działa to w przypadku zegarków.

Ładowanie solarne – oczekiwania, a rzeczywistość

W celu uzyskania maksymalnej wydajności panelu solarnego, urządzenie musi spełniać następujące warunki nasłonecznienia.

  • W trakcie aktywności GPS urządzenie musi utrzymywać oświetlenie 50 000 luksów
  • W trybie całodobowym oświetlenie musi wynosić 50 000 luksów przez przynajmniej 3 godziny

Tyle specyfikacja techniczna, ale co tak naprawdę oznaczają te wartości?

Luks to oświetlenie wywołane przez strumień światła o wartości 1 lumena padający na 1m2. Oczywistym jest zatem, że im więcej światła, tym wartość ta będzie wyższa. Jakie warunki pozwolą więc na osiągnięcie wymaganych wartości? Oto kilka przykładów.

Wartość orientacyjnaPrzykład
100 luksówBardzo pochmurny dzień
320 – 400 luksówOświetlenie biurowe
1000 luksówUmiarkowanie pochmurny dzień
10 000 – 25 000 luksówŚwiatło dzienne (lecz nie bezpośrednie)
32 000 – 100 000 luksówBezpośrednie nasłonecznienie
Wartość natężenia światła dla określonych warunków

Jak widać wymogi są zatem niemałe. Czy są osiągalne w naszym kraju? Jak najbardziej. Należy jednak nastawić się, iż będą one możliwe mniej więcej od połowy wiosny do początku/połowy jesieni. Choć czasem nawet zimą pogoda może nas zaskoczyć 😉

Funkcja Solar w zegarkach Fenix

Korzyść jest jedna i oczywista. Podładowanie urządzenia oraz przedłużenie jego czasu pracy na baterii. O ile większość modeli nie jest w stanie utrzymać się z ładowania solarnego, to i tak ich osiągi są znacząco poprawione.

Dlaczego mówimy o urządzeniach w liczbie mnogiej? Otóż zegarki Fenix to nie jedyne urządzenia które posiadają funkcję Solar. Dochodzą tutaj również inne modele zegarków, a także liczników rowerowych.

Tabelka poniżej ukazuje wartości które osiągalne są z funkcją Solar w zależności od urządzeń. Warto zaznaczyć, iż ukazane w niej są urządzenia dostępne w momencie publikacji, czyli w styczniu 2024 roku. Podane wartości to czas pracy, wydłużony dzięki funkcji Solar.

Funkcja Solar w zegarkach Fenix

Tabela dla modeli Fenix:

Model zegarkaCzas pracy w trybie zegarkaCzas pracy w trybie GPS
Fenix 7x / 7x Pro Solar28 + 9 dni89 + 33 godzin
Fenix 7 / 7 Pro Solar18 + 4 dni57 + 16 godzin
Fenix 7s / 7s Pro Solar11 + 3 dni37 + 9 godzin
Wpływ doładowania solarnego na czas pracy zegarków serii Fenix 7 oraz Fenix 7 Pro

Jak widać „zysk”, w zależności od modelu oraz sposobu użytkowania wynosi od 22 do 37%. Im większa tarcza zegarka, tym większa korzyść.

Funkcja Solar w innych urządzeniach Garmin

Zegarki serii Fenix to nie jedyne urządzenia wyposażone w funkcję Solar. Panele solarne znajdziemy także w serii komputerów rowerowych EDGE oraz nawigacji ręcznej eTREX.

Urządzenia Garmin z funkcją Solar

Korzyści z ładowania solarnego w przypadku innych urządzeń Garmin są następujące:

Model zegarkaCzas pracy w trybie zegarkaCzas pracy w trybie GPS
Forerunner 955 Solar15 + 5 dni42 + 7 godzin
Instinct 2x Solar40 + ∞ dni60 + 85 godzin
Instinct 2 Solar28 + ∞ dni30 + 18 godzin
Instinct 2s Solar21 + ∞ dni22 + 6 godzin
Edge 1040 Solar35 + 10 godzin
Edge 840 Solar26 + 6 godzin
Edge 540 Solar26 + 6 godzin
Wpływ doładowania solarnego na wydajność urządzeń Garmin

Tutaj mamy ciekawą sytuację. Ze względu na wbudowane ekrany monochromatyczne zegarki z serii Instinct 2 Solar mogą pracować nieograniczony czas w trybie zegarka. Natomiast model Instinct 2x pozwala na wydłużenie czasu pracy baterii aż o 141%!

Ładowanie słoneczne a AMOLED i szkło szafirowe

Na dzień dzisiejszy, zegarki z wyświetlaczem AMOLED nie posiadają opcji Solar. Nie mamy pewności czy chodzi o kwestie techniczne czy raczej słabą wydajność. Jak wiadomo AMOLED zużywa więcej prądu niż klasyczny dla Fenixów ekran Memory-in-Pixel.

Swojego czasu przeszkodę stanowiło także szkło szafirowe. Modele serii Fenix 6 posiadały opcję Solar jedynie z wariantem szkła Power Glass. Zmieniło się to jednakże i obecnie możemy odnaleźć warianty ze szkłem Power Sapphire który pozwala na bezproblemowe korzystanie z energii słonecznej.

Funkcja Solar w zegarkach Fenix, czy warto?

W przypadku modeli z serii Fenix 7 odpowiedź akurat jest prosta. Seria jest bowiem pierwszą, w której nie znajdziemy modelu bez tej funkcji. Sytuacja ta zapewne zostanie utrzymana i Solar będzie podstawową funkcją w kolejnych Fenixach.

Jeżeli chodzi o inne urządzenia to trzeba sobie już samemu zadać pytanie, jak często użytkujemy urządzenie w warunkach, które mogą przekroczyć oczekiwany czas pracy. Zwłaszcza gdy chodzi o aktywności z wykorzystaniem systemów satelitarnych.

Wszystkie zegarki serii Fenix oraz inne urządzenia z funkcją ładowania solarnego znajdziecie w sklepie online TRIGAR.pl oraz sklepach stacjonarnych w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here