Udało się, w końcu jest! Topowy zegarek Garmina oznaczony cyfrą „sześć”. Dociekliwi wiedzą, że w międzyczasie modeli „bez cyferek” również było kilka (Chronos, Marq, a można by także dodać serię Tactix czy Quatix), więc można by powiedzieć, że to już dziesiąta odsłona najpopularniejszego zegarka amerykańskiego producenta. Częstotliwość prezentacji nowych modeli przypomina już ogłaszanie flagowych modeli smartfonów. Czy w nowym Fenixie dostaniemy coś niezwykłego? Większość uzna zapewne, że nie. Dostaniemy natomiast wszystkie nowości, które pojawiły się od premiery poprzednika, jakim był Fenix 5 PLUS. Garmin regularnie rozbudowuje funkcję Fenixów, opierając nowe modele na poprzednikach. Dzięki temu produkt, który otrzymujemy posiada wyłącznie sprawdzone rozwiązania, oprogramowanie jest stabilne i gotowe do działania po wyjęciu z pudełka. W teście prezentujemy wersję Fenix 6 Sapphire Titanium, ale pamiętajcie że istnieje jeszcze „wyższa” wersja Fenix 6x Solar, wyposażona w ogniwo fotowoltaiczne. Różnice między wszystkimi nowymi Fenixami 6 sprawdzicie w tabeli pod tym linkiem.
Wygląd zewnętrzny
Po wyjęciu z pudełka widzimy zegarek bardzo podobny do poprzednika. Na testy otrzymałem wersję, w której metalowe elementy są wykonane z tytanu. Tytanowa obwódka koperty nie ma przełamania (rysy), przez co napisy przy przyciskach są wygrawerowane większą czcionką. Kolor paska określiłbym jako ceglasty. Co ciekawe, patrząc z boku na kopertę, nie zobaczymy śrub trzymających pasek. Podobnie jak w modelu Garmin Instinct belki trzymające pasek są teleskopami, przy wymianie (na inny pasek niż mocowanie QuickFit) nie trzeba używać śrubokrętów.
Oglądając kopertę od spodu znajdziemy dobrze znany klips ładujący (ten sam pasuje do prawie wszystkich modeli zegarków Garmina z ostatnich dwóch lat) oraz czujnik tętna wraz z pulsoksymetrem, który w tym roku zadebiutował w zegarkach Forerunner 245/945.
Wprawne oko porównując model Fenix 5 PLUS z Fenixem 6 zobaczy także, że Garmin umieścił w zegarku większy ekran o średnicy 1,3″ i rozdzielczość 260×260 pikseli. Jeśli i taka wielkość będzie niewystarczająca można zdecydować się na Fenixa 6x, która posiada ekran o średnicy 1,4″ i rozdzielczości 280 x 280 pikseli.
Przyciski stawiają wyczuwalny opór, szansy że przypadkowo się wcisną raczej nie ma.
Aktywności, menu w Garmin Fenix 6
Kontynuując przyglądanie się wizualnej stronie zegarka należy odnotować, że do zegarka trafiło kilka nowych fabrycznych tarcz. Czy będą się podobać, jest naturalnie rzeczą gustu, mnie jednak cieszy, że każda z nich na obwodzie posiada pola danych. Wygląda to ciekawie i umożliwia umieszczenie aż sześciu informacji wokół tarczy plus zawsze jakaś dodatkowa informacja (data, napis Fenix czy wykres stanu treningu) pokazuje się w środku tarczy.
Wśród aktywności znajdziemy wszystkie sporty znane już z Fenixów 5 PLUS. Z nowości pojawił się tryb „Ekspedycji”. Jest to aktywność ustawiona pod kątem wielodniowej wyprawy, zapisująca ślad przy maksymalnej oszczędności baterii. Jeśli będzie on działał tak dobrze, jak działa w GPSMAP 66st (tryb przetestowaliśmy w naszej recenzji) to będzie to naprawdę świetna wiadomość dla miłośników długich wędrówek i wielodniowych wypraw.
W aktywnościach został dodany tryb „Zegary”. Dzięki niemu szybko włączymy alarmy (budzik), minutnik, stoper oraz ustalimy pogląd dla wybranych stref czasowych. Wybór stref czasowych na mapie wygląda świetnie 🙂
Garmin powiększył liczbę możliwych pól danych do wyświetlenia na jednym ekranie z czterech do sześciu. Dodatkowo (jak widać poniżej) można dodać kolorowe nakładki prezentujące graficznie zakresy. W tym momencie graficznie możemy wyświetlić na ekranie danych tętno oraz rytm/kadencję (biegu). Na ekranie mapy z kolei możemy dodać jedno lub dwa pola z danymi. To możliwość, na którą czekało wiele osób, znana zarówno z serii Edge czy serii turystycznych.
Widżety
Wygląd widżetów zyskał nową szatę graficzną. Dzięki niej w jednym momencie widzimy kilka widżetów, dzięki czemu szybciej widzimy potrzebne informacje. Po naciśnięciu przycisku START wchodzi w szczegóły danego widżetu. To mała, ale przydatna zmiana.
Czas pracy, bateria
Fenix 6 Sapphire zyskał także inne ważne nowości. Przede wszystkim zastosowano w nim nowy chipset GPS, który pozwala na dłuższy czas pracy zegarka. Testowaliśmy już czas pracy na zegarkach FR 245 i 945, gdzie również został on zastosowany i przy testach „parapetowych” zegarki pracowały nawet dłużej niż zadeklarował Producent (!). Można więc wierzyć, że i w tym przypadku będzie podobnie i będzie można uzyskać deklarowane czasy. Dla Fenixa 6 Sapphire będzie to do aż 36 godzin w trybie GPS. To ogromna różnica w porównaniu do Fenixów 5 i 5 PLUS. W trybie pracy jako zwykły zegarek/smartwatch czas pracy zapewne będzie podobny. Dodatkowo zegarek wyposażono w możliwość tworzenia definiowalnych „trybów zasilania” (może lepszym określeniem są „profile”) pozwalającymi na szybką zmianę włączonych funkcji.
Inne nowości
Zegarki zostały wyposażone w pulsoksymetr badający saturację (wcześniej został on dodany w modelach Fenix 5x PLUS oraz Forerunner 945). Dzięki niemu zyskujemy dostęp do kilku dodatkowych statystyk, jak na przykład Body Battery.
Fenixy 6 wyposażono w funkcję wykrywania zdarzeń, funkcję PacePro (pomaga utrzymać tempo biegu) oraz inne funkcje pozwalające określić stan naszego wytrenowania (teraz zegarek bierze też pod uwagę naszą aklimatyzację do wysokości i temperatury). Te wszystkie dodatki musimy jeszcze przetestować i na pewno podzielimy się wrażeniami.
Do innych drobnych zmian, które zostały zapowiedziane, należy pomiar tętna z nadgarstka podczas pływania. W tym momencie traktowałbym to raczej jako ciekawostkę i nie oczekiwał, że ta funkcja będzie działała wystarczająco dobrze (pytanie też o przydatność tej funkcji przy treningach, ale to już inny temat).
Wersje z mapami, jak testowany model, oprócz załadowanej mapy całej Europy (z bezpłatnymi aktualizacjami przez Garmin Express) posiada także mapę tras narciarskich.
Wszystkie wersje Fenixów 6 można już zakupić w salonach stacjonarnych i sklepie internetowym TRIGAR.pl
ciężko pisać o przekątnej w kontekście wyświetlacza w kształcie koła… litości. To jest średnica.
Słuszna uwaga. Mamy jednak nadzieję, że czytelnicy zrozumieli :). Błąd już poprawiamy.
Pingback: Garmin Fenix 6 - przewidywania - FenixWorld.pl
od 3.09.2019 jestem właścicielem zegarka garmin fenix 6x sapphire , chciałbym uprzedzić – poinformować potencjalnych nabywców tego zegarka o bardzo ważnej kwestii, o której nie ma nigdzie informacji , a mianowicie , jeśli posiadacie tatuaż w miejscu gdzie czujnik nadgarstka dotyka skory , czujnik nie będzie działał , a tym samym nie będą działały żadne funkcje ,które opierają się na pomiarze tętna z czujnika nadgarstka.
wcześniej używałem fenixa 5x gdzie problem ten nie występował.
Mam Fenixa 6x sapphire od dwóch tygodni czyli od 3 września 2019. Mam problem z poprawnym odczytem pulsu z nadgarstka. Pokazuje zaniżony odczyt o jakieś 40 jednostek. Podczas wysiłku pokazuje max 125 ud/min gdzie mam ponad 170. Sprawdziłem to z Suunto Baro 9 i gear fi 2 pro i one pokazywały identyczny wynik gdzie Garmin go zaniżał. Zmiana softu na beta nie pomogła. Jeśli ten problem nie zostanie wyeliminowany zwracam zegarek do sklepu. Dziękuję.
Dziwna sprawa. Korzystam z Fenixa 6 i przy równomiernych treningach odczytu tętna z nadgarstka z pomiarem z pasa są bardzo porównywalne. Chyba, że robisz coś intensywnego, typu interwały, podbiegi itp. to tętno z nadgarstka faktycznie może świrować. Napisz do poland.support@garmin.com i zapytaj co o tym sądzą. Zapewne poproszą o plik z aktywnością w celu analizy.
Witam,
Czy można uzyskać więcej informacji dotyczących tego właśnie problemu? Nie wiem, czy u mnie nie występuje podobna sytuacja – robiąc spokojne wybiegnie na bieżni odczyt tętna był bardzo wysoki (ponad 170 gdzie powinien być w przedziale 130-140). Kolejnego dnia będąc na siłowni w trakcie rozgrzewki na rowerku stacjonarnym odczyty tętna były identyczne (z pulsometrem rowerku) natomiast po rozpoczęciu mocnego treningu cross fit miałem tętno na poziomie 80-90 – po powrocie na rowerek tętno nadal pozostało na poziomie 80-90 (gdzie „rower” wskazywał ponad 130).
Oczywiście zegarek użytkuję zgodnie z zaleceniami czyli na trening mocno ściskam opaskę na nadgarstku – w trakcie dnia/snu odczyty tętna są prawidłowe.
Prosiłbym o odpowiedź, wskazówkę gdzie może tkwić przyczyna takiego stanu rzeczy.
Niestety wersja solar nadal niedostępna
Solary rozeszły się jak świeże bułeczki 😉 Wszystkie sklepy w PL czekają na dostawy, ale kiedy będą miały miejsce tego nie wiadomo 🙁
A co Państwo sądzą, o kwestii nierównomiernego podświetlenia w różnych sztukach (silnie niebieskie zabarwienie, brak czerni, słaby kontrast), nawet tego samego modelu? Jest to najbardziej gorący temat na garminowskim forum i zastanawiam, czy polskiej dystrybucji również to do dotyczy. Byłem właściwie w przededniu kupna, ale szczerze mówiąc nie chciałbym trafić na wadliwą sztukę wiedząc, że na rynku są dostępne te z piękną czernią i „normalnym” kontrastem. Niestety Garmin nie chce się ustosunkować do tematu.
https://forums.garmin.com/outdoor-recreation/outdoor-recreation/f/fenix-6-series/193760/2-watches-fenix-6-sapphire-with-different-screen-contrast-and-ohr-sensors-both-have-different-look-and-box-on-back-shows-3-hours-gps-anyone-know-what-s-going-on?ReplySortBy=CreatedDate&ReplySortOrder=Descending
Panie Adrianie na wstępie sprostowanie, że nie usuwamy żadnych postów które nie zawierają spamu i autopromocji. Wszystkie komentarze zanim zostaną opublikowane muszą zostać zatwierdzone przez administratora stąd niekiedy pojawia się 1-2 dniowe opóźnienie. Odnośnie Pana zapytania to mieliśmy okazję testować model Fenix 6 Sapphire Titanium oraz Fenix 6 Pro, gdzie faktycznie między modelami była widoczna różnica w kontraście. Czerń w wersji szafirowej była zdecydowanie głębsza. Zrobiliśmy nawet film z porównaniem, który można znaleźć w grupie na Fenix World na Facebooku (temat Wyświetlacz Fenix 6). Nie mieliśmy jednak więcej zgłoszeń w tym temacie.Po weekendzie spróbujemy się czegoś więcej dowiedzieć w tej kwestii od supportu Garmina w UK.
Witam, czy mial ktos problem z funkcja głosności w Garmin Fenix 6? Po krotkim czasie uzytkowania nie da sie dac glosniej muzyki, jest caly czas na najnizszym poziomie.
Również natrafiłem na ten problem. Na chwilę obecną jest dostępna wersja beta oprogramowania 4.11, która ma rozwiązać ten problem. Szczegóły tutaj: https://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=15159 Zatem niedługo powinniśmy spodziewać się update oprogramowania dostępnego dla wszystkich.
Do autora:
Nie ma czegos takiego jak ogniwo fotowoltaniczne!!
Są ogniwa fotowoltaiczne!
Bardzo trafna uwaga :). Błąd w tekście poprawiony!
Witam,
Czy garmin fenix 6 Sapphire jest kompatybilny z czujnikiem tętna polar H10 (działający na bluetooth)?
Fenix 6X współpracuje z czujnikami innych firm i nie powinno być problemu z połączeniem z Polar H10. Jednak nie miałem okazji tego testować. Na szybko znalazłem w sieci jedynie taką niepokojącą wzmiankę, gdzie zegarek znajdował czujnik Polara, ale w trakcie biegu nadal korzystał z czujnika optycznego. Temat jest sprzed trzech miesięcy więc może już jest ten problem rozwiązany. https://forums.garmin.com/outdoor-recreation/outdoor-recreation/f/fenix-6-series/172242/6x-sapphire-with-polar-h10-bug
Po instalacji tarczy na Garmin 6 X pro przy wyborze w zegarku nie ma tarczy tylko napis ?IQ!? Co mogę z tym zrobić?
Problem tego typu przewinął się już w naszej grupie na FB. Użytkownicy sugerują odinstalowanie tarczy i jej ponowną instalację za pomocą programu Garmin Express (połączenie z komputerem po kablu USB).
Taki sobie za tyle kasy i co to za test jedno dniowy ? GPS za 5 dolarów od chińczyka , obudowa z siwego plastiku wygląda wstrętnie a do tego wszystkie fenixy maja taka sama obudowę 😛 Problemy jak w F5 cena kosmos
Witam,
Jestem przed momentem zakupu Fenix’a 6x sapphire.
Czy prawdą jest problem z „niebieskim” a nie czarnym odcieniem wyświetlacza ??
Będę wdzięczny za szybką informację.
dziękuje z góry
Krzysztof
lach4@wp.pl
Spotkaliśmy się już z tym tematem i faktycznie mieliśmy do czynienia z różnymi barwami podświetlenia. Wsparcie techniczne firmy Garmin nie klasyfikuje jednak tego jako wady fabrycznej. W obu przypadkach podświetlenie nie ma wpływy na jakość odczytu informacji z zegarka.
problem cały czas aktualny, i widoczny nie tylko podczas podświetlenia.
Bez podświetlenia kolory też są wyblakłe a czarny grafitowy do tego w tym wyświetlaczu jest widoczna jasna obwódka przy bezelu, jakby ktoś oszczędzał na grubości warstwy Liquid Crystal podczas produkcji.
U mnie jest cały czas na najwyższym poziomie, najgłośniej i regulacja góra dół nie działa
Problem regulacji głośności został rozwiązany w jednym z ostatnich uaktualnień oprogramowania zegarka.
Czy ma ktoś praktyczne doświadczenia z pomiarem tętna w czasie pływania? Mimo, że autor artykułu poddał w wątpliwość przydatność takiej funkcji, to mnie właśnie na niej zależy i w zasadzie od jej dobrego funkcjonowania uzależniam decyzję o zakupie tego zegarka.
Za informację o dokładności zliczania przepłyniętych basenów też będę wdzięczna.
Mam obecnie zegarek konkurencyjnej firmy i pomiar nadgarstkowy podaje kosmiczne wartości do 230max, a średnia wynosi 90%, czyli wyniki są totalną abstrakcją (zegarek zapinałam już na wiele różnych sposobów). Użycie pasa, niby pomogło, z akcentem na niby, bo zanim doszłam do tego, że zakończyć trening mogę dopiero po wyjęciu czujnika z wody (bo inaczej zapisy z czujnika przepadały), to wykres tętna graficznie przypomina raczej ekg, a ze statystyk wynika, że obejmuje 17 minut z godziny.
Witam,
Zamierzam kupić fenix6 sopphire titanium. Początkowo wpadłem na model Venu, lecz żona powiedziała że jest totalnie ?niemęski? więc zagłębiłem się w temat i stąd fenix6! Droższy x2 ale co tam, preferuję przemyślane zakupy na długo.
Rozumiem że zamawiając w Norwegii mogę ustawić sobie język polski przy starcie, czy tak ?
Czy ten mniej czarny 😉 ekran dotyczy właśnie tego modelu i czy ewentualnie jakieś inne modele Garmina polecacie?
Dzieki i pozdrwiam
Marcin N.
Pingback: Garmin Tactix Delta - edycja Sapphire. Najnowszy zegarek taktyczny do zadań specjalnych - GPS dla Aktywnych
Problem wyświetlacza dotyczy ogólnie fenixów serii 6 i polega na tym, że garmin ma dwóch producentów wyświetlaczy do tej serii zegarków. Zauważalny jest tylko w momencie podświetlania w ciemności tarczy zegarka- ostrość ta sama jednak barwa podświetlenia w jednych niebieska a w drugich czarna.
Co do pomiarów tętna to rzeczywiście nie pierwszy raz spotykam się z opinią, że nie wskazania nie są prawidłowe.
czy wiesz jak rozpoznać przez zakupem barwę podświetlenia ? Może jest jakaś seria gdzie jest czarne bądź niebieskie podświetlenie?
Niestety na to nie ma sposobu. Choć po sieci krążą jakieś teorie spiskowe dotyczące numerów seryjnych to naszym zdaniem bez uruchomienia zegarka nie da się tego sprawdzić. Jakby nie było w obu przypadkach ekran jest czytelny nawet w pełnym słońcu.
hej kupiłem 6 pro i mam problem z Garmin Pay.
Mianowicie nie idzie dodać karty.
Po wybraniu rodzaju karty wyskakuje błąd z połączeniem z serwerem
Garmin.
Jakaś kicha straszna……
Po wymianie zegarka na nowy ten sam problem….
Proszę, może ktoś miał podobny problem a rozwiązanie jest tuż za rogiem……… pomocy!!!
Witam. Zamierzam kupić 6x pro i pytanie odnośnie tatuażu na nadgarstku. Będzie działać ? ma ktoś taki przypadek ? Dodam że apple watch, samsungi działały. OStatnio kupilem na szybko huawei watch gt2 i niestety nie czyta niczego. Z góry dzięki za odpowiedź..
Najprawdopodobniej pomiar z nadgarstka będzie przekłamany. Był o tym wątek w grupie na Fenix World, gdzie jeden z użytkowników narzekał na pomiar z ręki z tatuażem. Generalnie do bardziej wymagających aktywności (interwały, podbiegi itp.) i tak najlepiej wyposażyć się w zewnętrzny czujnik pomiaru tętna z klatki piersiowej.
Czytam te komentarze i oczom nie wierzę. Zegarek za tyle kasy i problem jest z pomiarem z nadgarstka, różne kontrasty tarcz w zależności od egzemplarza … Wczoraj miałem kupić ten zegarek, a dzisiaj mam problem.
Miałem Fenix 5x PLUS i ogólnie fajne funkcjonalności, fajny wygląd, wytrzymałość w saunie itd. Miał problem z pomiarem tętna na bieżni i innych podobnych urządzeniach kardio, ale miałem pas triatlonowy i to załatwiało sprawę.
Sądziłem, że 6x ma ten problem rozwiązany. Komentarze są z 2019r, moje pytanie brzmi, czy w lipcu 2020r. problem z kontrastem i kolorem tarcz został rozwiązany i czy problem z pomiarem z nadgarstka również?