Zarządzanie zasilaniem w zegarku Garmin Fenix 6
Zarządzanie zasilaniem w zegarku Garmin Fenix 6

Zarządzanie zasilaniem w zegarku Garmin Fenix 6

Jedną z kluczowych funkcji jaka wyróżnia nową serię Garmin Fenix 6 stanowi możliwość zarządzania zasilaniem. W tym artykule szczegółowo wyjaśniamy co kryje się pod tym pojęciem. Jeżeli zamiast czytać wolisz oglądać, to polecamy Ci poniższy film.

Zarządzanie zasilaniem w Fenix 6

Aby przejść do ustawień związanych z zasilaniem zegarka wystarczy przytrzymać lewy, środkowy przycisk, a dalej odszukać na liście pozycję o nazwie zarządzenie zasilaniem. W ramach tej funkcji zyskujemy dostęp do czterech opcji:

 • Oszczędzanie baterii
 • Tryby zasilania
 • Procent baterii
 • Czas pracy baterii

Garmin Fenix 6 bateria

Oszczędzanie baterii

W ramach oszczędzania baterii możemy włączyć lub wyłączyć ten tryb. Możemy także zdefiniować które funkcje będą działały (lub nie) w trakcie oszczędzania. Szczególnie ważne jest to, że zegarek na bieżąco pokazuje jak wyłączenie danej opcji wypływa na czas pracy zegarka. W trybie oszczędzania możemy zdefiniować ustawienia dla tarczy zegarka, muzyki, synchronizacji z telefonem, śledzenia aktywności, pomiaru tętna z nadgarstka, pulsoksymetru oraz podświetlenia.

Wyobraźcie sobie teraz sytuację, gdzie wyjeżdżacie na wakacje, obóz treningowy czy spotkanie poza miejscem zamieszkania i zapominacie o zabraniu ze sobą kabla do zasilania, a Wasz Fenix 6 pokazuje, że zostało mu 40% baterii, co wystarczy na 3 dni pracy. Za pomocą dosłownie dwóch kliknięć włączamy tryb oszczędzania i z trzech dni zegarek pokazuje czas pracy 19 dni! W poprzednich seriach zegarków Garmin Fenix oczywiście też można wydłużyć ich czas pracy, ale wymaga to przekikiwania się przez menu w celu wyłączenia poszczególnych funkcji. Przy czym nie mamy dokładnego wglądu na to, o ile nasze działania zmienią żywotność baterii.

Garmin Fenix 6 tryb oszczędzania

Tryby zasilania

Tryb oszczędzania baterii ma wpływ na działanie zegarka poza aktywnościami treningowymi. Dla aktywności Garmin stworzył osobną funkcję, która została nazwana trybami zasilania. Fabrycznie we wszystkich zegarkach z serii Garmin Fenix 6 zostały utworzone dwa tryby:

 • maksymalny poziom baterii – jak sama nazwa wskazuje w tym trybie maksymalnie wydłużymy czas pracy zegarka, ale związane jest to z wyłączeniem praktycznie wszystkich dodatkowych funkcji, przy pozostawieniu zapisu GPS w trybie UltraTrack
 • tryb kurtki – w tym trybie zegarek wyłącza pomiar tętna z nadgarstka przy zachowaniu wszystkich pozostałych ustawień

Garmin Fenix 6 tryby zasilania

Poza wyżej wymienionymi trybami, możemy stworzyć własne. W ramach tworzonego trybu możemy zmieniać ustawienia dla:

 • GPS
 • Muzyki
 • Telefonu
 • Tętna z nadgarstka
 • Pulsoksymetru
 • Mapy
 • Wyświetlacza
 • Podświetlenia
 • Akcesoriów dodatkowych

Zwracamy szczególną uwagę na ustawienia związane z wyświetlaczem, w ramach których możemy skorzystać po raz pierwszy w historii zegarków Fenix z opcji display always on lub time out. Przy pierwszym ustawieniu na ekranie będziemy widzieć zawsze dane związane z aktywnością. Z kolei w trybie time out zegarek wygasza całkowicie ekran po 8 sekundach. W celu ponownego wybudzenia wystarczy wykonać gest podniesienia nadgarstka, taki jak przy sprawdzaniu godziny. Funkcja wygaszania ekranu znacząco wydłuża czas pracy zegarka.

Garmin Fenix 6 display

Z utworzonych trybów zasilania możemy skorzystać już w trakcie trwania aktywności. Jeśli biegnąc na górskim szlaku stwierdzisz, że dostępne np. 13 godzin pracy zegarka nie wystarczy Ci na ukończenie zawodów to za pomocą odpowiedniego trybu możesz go wydłużyć do np. 21 godzin. Jak wygląda to w praktyce zaprezentowaliśmy na poniższym kolażu.

Garmin Fenix 6

Procentowy czas pracy zegarka

W ramach zarządzania zasilaniem mamy jeszcze dostęp do opcji, która włącza procentowe wyświetlanie poziomu baterii oraz co ciekawsze pozostałego czasu pracy zegarka. Czas pracy określany jest w dniach i godzinach.

Garmin Fenix 6 zarządzanie baterią

Podsumowanie

Wprowadzenie trybów zarządzania zasilaniem z pewnością ułatwi życie wielu użytkowników. W szczególności tych długodystansowych, co szczegółowo obliczają czas pokonaniu ultra zawodów i tych zapominalskich, co kable do zasilania zostawiają w szufladzie na czas wyjazdów 🙂 Jeżeli myślicie o zakupie, któregoś zegarka z serii Garmin Fenix to jak zawsze serdecznie polecamy Wam Gold Partnera firmy Garmin w Polsce, czyli sklep TRIGAR.pl.  Obecnie możecie obejrzeć na żywo wszystkie Fenixy w aż sześciu miastach w Polsce, szczegółowe adresy salonów firmowych Trigar.

17 komentarz

 1. Pingback: Animowane ćwiczenia i widżet oddychania w serii Fenix 6 - FenixWorld.pl

 2. Pingback: Co wybrać? Fenix 5 PLUS czy Fenix 6 - porównanie - FenixWorld.pl

  1. Wraz z aktualizacją oprogramowania Garmin wprowadził polskie tłumaczenie. Funkcję znajdziesz w Zarządzaniu zasilaniem, a dalej w Trybrach zasilania. Po wybraniu danego tryby lub utworzenia własnego dla wyświetlania możesz ustawić ciągle włączone (display always) lub przetłumaczone dosłownie 🙂 czas wyjścia (time out). W trybie time out zegarek w trakcie aktywności wygasza ekran (przez co oszczędza baterię), a aktywuje się w momencie podniesienia nadgarstka (reakcja na gest). Według producenta można w ten sposób wydłużyć czas pracy zegarka o 4 godziny.

     1. Tryba wygaszania ekranu jest dostępny wyłącznie w ramach aktywności oraz wybrania trybu zasilania, dla którego wybrano opcję wygaszania ekranu. Nie ma możliwości wygaszania wyświetlacza w trybie codziennego zegarka.

 3. Pingback: Garmin Tactix Delta, czyli alternatywa dla zegarka Fenix 6X Sapphire - FenixWorld.pl

 4. Pingback: Garmin Fenix 6S Pro, czy Garmin Venu? - GPS dla Aktywnych

 5. Krystian

  Witam jak aktywować w zegarku własny tryb zasilania? po odpaleniu kofiguracji nowego trybu i wybrania opcji gotowe nadal nie jest on aktywni w sofcie, a jedynie jest opcja zmień nazwę lub usuń. Pozdrawiam.

 6. Pingback: Garmin Quatix 6X Solar - nowy zegarek z doładowaniem słonecznym - GPS dla Aktywnych

 7. Pingback: Garmin Enduro - nowy zegarek dla ultrasów - FenixWorld.pl

 8. Pingback: Garmin Venu 2 oraz Venu 2s - co musisz wiedzieć. Recenzja - GPS dla Aktywnych

 9. Marcin

  Mam pytanie. Od kilku dni w moim Fenix 6X czujnik pomiaru tętna działa w sposób ciągły, to znaczy bądź świeci światłem stałym bądź pulsującym. Przedtem wygaszał się co kilkanaście sekund. Cóż może być przyczyną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here