Łączenie zegarka Garmin Fenix z licznikiem Edge
Łączenie zegarka Garmin Fenix z licznikiem Edge

Łączenie zegarka Garmin Fenix z licznikiem Edge

Garmin wyszedł na przeciw oczekiwaniom użytkowników i wzbogacił liczniki rowerowe z serii Edge w funkcję trybu dodatkowego wyświetlacza. Tryb ten pozwala wyświetlać na ekranie licznika dane odbierane ze zgodnego zegarka. W praktyce oznacza to, że w trakcie zawodów wiązanych (np. triathlon, duathlon itp.) rozpoczynamy aktywność rejestrując ją na np. zegarku Garmin Fenix 5, a w momencie gdy przejdziemy do etapu jazdy na rowerze dane z zegarka zostaną automatycznie wyświetlone na liczniku. Dzięki temu zawodnik może skupić się na jeździe bez konieczności przepinania zegarka na kierownicę.

Które urządzenia Garmin można użyć jako wyświetlacz

Licznik obsługujące tryb dodatkowego wyświetlacza to:

Zegarki współpracujące z licznikami wyposażonymi w tryb dodatkowego wyświetlacza to:

Integracja zegarka Garmin Fenix z licznikiem Edge

Połączyć zegarek z nawigacją Garmin Edge możemy dokonać na dwa sposoby. W obu przypadkach licznik i zegarek muszą znajdować się blisko siebie (+/- 1 metr). Pierwsza opcja polega na synchronizacji z poziomu licznika. W tym celu wybieramy na liczniku kolejno Menu (trzy poziome kreski),  Ustawienia Tryb dodatkowego wyświetlacza. Klikamy na połącz zegarek i czekamy na synchronizację, która niestety trwała blisko trzy minuty.

Synchronizacja Edge z Fenix5

Drugi sposób, który naszym zdaniem jest lepszym (szybszym) rozwiązaniem polega na połączeniu obu urządzeń, ale z poziomu ustawień zegarka. I tak, aby dodać wyświetlacz wchodzimy w zegarku Garmin Fenix 5 Plus do menu (przytrzymanie lewego, środkowego przycisku), dalej wybieramy Ustawienia i przechodzimy do zakładki Czujniki i akcesoria. Wybieramy opcję Dodaj nowy, a następnie wskazujemy Dodatkowy wyświetlacz. Teraz w liczniku wykonujemy czynności opisane w opcji pierwszej. Po około 10 sekundach zegarek wykryje czujnik (dodatkowy wyświetlacz). W Fenixie wyświetlacz jest widoczny na liście dodatkowych czujników, tuż obok np. czujnika tętna, kadencji, mocy, prędkości itp. Warto zapamiętać zasadę, że po wyłączeniu trybu dodatkowego ekranu jego ponowne włączenie najlepiej aktywować właśnie z poziomu zegarka (wchodzimy do listy czujników i przy wyświetlaczy zmieniamy stan na połącz).

Rozpoczęcie aktywności

Po synchronizacji obu urządzeń, licznik Edge stanowi obraz tego co rejestruje i wyświetla zegarek Garmin Fenix 5 Plus. W momencie połączenia zwykłe funkcje licznika przestają działać. Jedyne co możemy zrobić to przełączać ekrany. W górnej części ekranu licznik wyświetlane są dwa nieedytowalne parametry, czyli:

 • całkowity czas trwania aktywności
 • czas trwania aktualnego okrążenia (długość okrążenia ustalana jest osobno dla każdej aktywności w zegarku, np. dla biegania będzie to 1km, a dla jazdy na rowerze 5km)

Z poziomu licznika nie możemy edytować wyświetlanych parametrów. Wszystkie zmiany nalży wprowadzać w ustawieniach zegarka. Licznik wyświetla tylko te parametry, które mamy przypisane do danych aktywności (np. rower, bieg) w zegarku. Warto zatem przed zawodami (triathlonowymi) poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie zegarka. O edycji parametrów pisaliśmy szczegółowo tutaj.

W związku z tym, że korzystanie z trybu dodatkowego wyświetlacza ma sens przede wszystkim w trakcie triathlonu lub duathlonu zaprezentujemy jak korzystać z tej opcji w trakcie takich zawodów. Najważniejszą zasadą jest to, żeby połączyć zegarek z licznikiem przed rozpoczęciem aktywności. Następnie możemy zostawić licznik na kierownicy roweru w strefie zmian i udać się na start (etap pierwszy – pływanie). Po oddaleniu się od roweru, zegarek przechodzi w tryb wyszukiwania. Licznik nie jest w trybie włączonego GPS, więc takie oczekiwanie nie obciąża znacząco jego baterii. Rozpoczynamy aktywność Triathlon w zegarku Fenix i płyniemy. Zgodnie z zasadą działania trybu multisport w zgodnych zegarkach Garmin, przy zmianie aktywności (wejścia do strefy zmian) klikamy na przycisk LAP. Znajdując się w promieniu +-1 metra od licznika nastąpi automatyczna synchronizacja urządzeń. Wychodzimy ze strefy zmian i ponownie klikamy LAP. Wszystkie czynności wykonujemy z poziomu zegarka. Rozpoczynamy jazdę, a na ekranie licznika widzimy parametry przesyłane z licznika.

Warto pamiętać o tym, że w trakcie połączenia zegarka z licznikiem dana aktywność jest zapisywana tylko na zegarku. Garmin Edge stanowi w tej sytuacji jedynie rolę wyświetlacza. Działanie tryby zewnętrznego ekranu zalecamy przetestować w trakcie treningów w celu zapoznania się z jego możliwościami. Zainteresowanych zakupem zegarka lub licznika Garmin przypominamy, że aktualną ofertę na wszystkie modele możecie obejrzeć na żywo w salonach firmowych TRIGAR.pl w a pięciu miastach w Polsce. Zapraszamy.

16 komentarz

 1. mateusz

  cześć,
  Mam pytanie
  garmin 6pro x i garmin edge 530 przy integracji czyli dodaniu edge jako dodatkowy ekran, nie widzę ekranu navi z fenixa na swoim edge.

  Czyli ta integracja nie jest 1/1 tylko niektóre ekrany.
  Na zegarku fenix można użyć opcji kursu – zacznij od końca
  Garmin edge 530 – nie można użyć opcji kursy – zacznij od końca – niby ta sama aplikacja co w zegarku a jednak spory brak funkcjonalności.

  Jak zintegrować edge z fenixem żeby pokazywał tętno a jednocześnie żeby można było używać tego co najważniejsze czyli navi . Rozumiem że można przesyłać samo tętno z zegarka. Jakie parametry po aktywności dostane w connecie przy takim ustawiniu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here