Tryb dodatkowego ekranu Edge

Łączenie zegarka Garmin Fenix z licznikiem Edge

Garmin wyszedł na przeciw oczekiwaniom użytkowników i wzbogacił liczniki rowerowe z serii Edge w funkcję trybu dodatkowego wyświetlacza. Tryb ten pozwala wyświetlać na ekranie licznika dane odbierane ze zgodnego zegarka. W praktyce oznacza to, że w trakcie zawodów wiązanych (np. triathlon, duathlon itp.) rozpoczynamy aktywność rejestrując ją na np. zegarku Garmin Fenix 5, a w momencie gdy przejdziemy do etapu jazdy na rowerze dane z zegarka zostaną automatycznie wyświetlone na liczniku. Dzięki temu zawodnik może skupić się na jeździe bez konieczności przepinania zegarka na kierownicę.

Które urządzenia Garmin można użyć jako wyświetlacz

Licznik obsługujące tryb dodatkowego wyświetlacza to:

Zegarki współpracujące z licznikami wyposażonymi w tryb dodatkowego wyświetlacza to:

Integracja zegarka Garmin Fenix z licznikiem Edge

Połączyć zegarek z nawigacją Garmin Edge możemy dokonać na dwa sposoby. W obu przypadkach licznik i zegarek muszą znajdować się blisko siebie (+/- 1 metr). Pierwsza opcja polega na synchronizacji z poziomu licznika. W tym celu wybieramy na liczniku kolejno Menu (trzy poziome kreski),  Ustawienia Tryb dodatkowego wyświetlacza. Klikamy na połącz zegarek i czekamy na synchronizację, która niestety trwała blisko trzy minuty.

Synchronizacja Edge z Fenix5

Drugi sposób, który naszym zdaniem jest lepszym (szybszym) rozwiązaniem polega na połączeniu obu urządzeń, ale z poziomu ustawień zegarka. I tak, aby dodać wyświetlacz wchodzimy w zegarku Garmin Fenix 5 Plus do menu (przytrzymanie lewego, środkowego przycisku), dalej wybieramy Ustawienia i przechodzimy do zakładki Czujniki i akcesoria. Wybieramy opcję Dodaj nowy, a następnie wskazujemy Dodatkowy wyświetlacz. Teraz w liczniku wykonujemy czynności opisane w opcji pierwszej. Po około 10 sekundach zegarek wykryje czujnik (dodatkowy wyświetlacz). W Fenixie wyświetlacz jest widoczny na liście dodatkowych czujników, tuż obok np. czujnika tętna, kadencji, mocy, prędkości itp. Warto zapamiętać zasadę, że po wyłączeniu trybu dodatkowego ekranu jego ponowne włączenie najlepiej aktywować właśnie z poziomu zegarka (wchodzimy do listy czujników i przy wyświetlaczy zmieniamy stan na połącz).

Rozpoczęcie aktywności

Po synchronizacji obu urządzeń, licznik Edge stanowi obraz tego co rejestruje i wyświetla zegarek Garmin Fenix 5 Plus. W momencie połączenia zwykłe funkcje licznika przestają działać. Jedyne co możemy zrobić to przełączać ekrany. W górnej części ekranu licznik wyświetlane są dwa nieedytowalne parametry, czyli:

  • całkowity czas trwania aktywności
  • czas trwania aktualnego okrążenia (długość okrążenia ustalana jest osobno dla każdej aktywności w zegarku, np. dla biegania będzie to 1km, a dla jazdy na rowerze 5km)

Z poziomu licznika nie możemy edytować wyświetlanych parametrów. Wszystkie zmiany nalży wprowadzać w ustawieniach zegarka. Licznik wyświetla tylko te parametry, które mamy przypisane do danych aktywności (np. rower, bieg) w zegarku. Warto zatem przed zawodami (triathlonowymi) poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie zegarka. O edycji parametrów pisaliśmy szczegółowo tutaj.

W związku z tym, że korzystanie z trybu dodatkowego wyświetlacza ma sens przede wszystkim w trakcie triathlonu lub duathlonu zaprezentujemy jak korzystać z tej opcji w trakcie takich zawodów. Najważniejszą zasadą jest to, żeby połączyć zegarek z licznikiem przed rozpoczęciem aktywności. Następnie możemy zostawić licznik na kierownicy roweru w strefie zmian i udać się na start (etap pierwszy – pływanie). Po oddaleniu się od roweru, zegarek przechodzi w tryb wyszukiwania. Licznik nie jest w trybie włączonego GPS, więc takie oczekiwanie nie obciąża znacząco jego baterii. Rozpoczynamy aktywność Triathlon w zegarku Fenix i płyniemy. Zgodnie z zasadą działania trybu multisport w zgodnych zegarkach Garmin, przy zmianie aktywności (wejścia do strefy zmian) klikamy na przycisk LAP. Znajdując się w promieniu +-1 metra od licznika nastąpi automatyczna synchronizacja urządzeń. Wychodzimy ze strefy zmian i ponownie klikamy LAP. Wszystkie czynności wykonujemy z poziomu zegarka. Rozpoczynamy jazdę, a na ekranie licznika widzimy parametry przesyłane z licznika.

Warto pamiętać o tym, że w trakcie połączenia zegarka z licznikiem dana aktywność jest zapisywana tylko na zegarku. Garmin Edge stanowi w tej sytuacji jedynie rolę wyświetlacza. Działanie tryby zewnętrznego ekranu zalecamy przetestować w trakcie treningów w celu zapoznania się z jego możliwościami. Zainteresowanych zakupem zegarka lub licznika Garmin przypominamy, że aktualną ofertę na wszystkie modele możecie obejrzeć na żywo w salonach firmowych TRIGAR.pl w a pięciu miastach w Polsce. Zapraszamy.

Grupa FenixWorld na FB

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata zegarków Garmin Fenix.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij dalej.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Łukasz

Łukasz

14 komentarzy do wpisu „Łączenie zegarka Garmin Fenix z licznikiem Edge”

    • Artykuł był pisany w czasie, gdy seria Edge 530/830 nie były jeszcze dostępne. Uzupełniliśmy tekst o te modele. W nich też można wyświetlić tętno odczytane przez zegarek np. Garmin Fenix 5.

    • Po połączeniu, licznik służy jako wyświetlacz. Jeżeli na Edge chcemy aby wyświetlała się moc czy strefa mocy, to należy takie parametry dodać dla aktywności “rower” w zgodnym zegarku.

  1. Witam.

    posiadam fenix 3hr i 530 edge na kilku stronach wyczytałem , że jest możliwość podłączenia tych sprzętów jednak jak widzę w rzeczywistości to nie. Jest jakis patent na to

Dodaj komentarz

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here