Seria Garmin Fenix, czy nadal flagowa?
Seria Garmin Fenix, czy nadal flagowa?

Seria Garmin Fenix, czy nadal flagowa?

Rok 2024 to już dwunasty rok serii Fenix na rynku zegarków sportowych. Przez lata dominacji na rynku pojawiało się wiele innych serii tego producenta. Część z nich może aspirować do miana flagowej, którą do tej pory bez wątpienia była seria Garmin Fenix. Czy im się udało? Jakie argumenty mogły by przemawiać za zmianą na pozycji lidera? Przeanalizujemy to wszystko, aby każdy mógł odpowiedzieć sobie na te pytania.

Seria Garmin Fenix 7, dotychczasowy lider

Fenix 7 Pro to obecnie najwyższy model zegarków sportowych tej serii. Technicznie oferuje najdłuższy czas pracy baterii, w zależności od wybranej wersji największy wyświetlacz, a także pełne spektrum funkcji sportowych oraz monitorowania całodobowego jaki Garmin ma w swojej ofercie. Jak już wspomnieliśmy, przez lata pojawiały się modele które mogły aspirować na miejsce numer 1 w hierarchii, przejrzyjmy zatem najważniejsze z nich.

Garmin Forerunner 955 / 965

Seria Garmin Fenix vs Seria Forerunner
Forerunner 955, Forerunner 965 i Fenix 7 Pro

Pierwszy z pretendentów, któremu przyjrzymy się bliżej to model 955. Plusy i minusy modelu 965 będą podobne jak w przypadku serii Epix. Z każdym kolejnym Fenixem na rynku pojawia się nowy Forerunner, posiadający bliźniacze funkcje, a czasem również, ten sam czas pracy. W przypadku modelu Forerunner 955 uległo to zmianie. Urządzenie poza podobnymi funkcjami sportowymi oferuje krótszy czas pracy niż modele Fenix 7 Pro (47 mm i 51 mm). Posiada także niższą wodoszczelność która wynosi 5 a nie 10 ATM.

Dodatkowo urządzenia te charakteryzuje typowo sportowy wygląd. Metalowe wykończenia modelu Fenix sprawia, że zegarek wygląda bardziej naturalnie i stylowo, w przypadku oficjalnego stroju.

PLUSY:

 • Bardzo zbliżona funkcjonalność
 • Nieco niższa cena
 • Niższa waga

MINUSY:

 • Krótszy czas pracy baterii
 • Mniejsza wodoszczelność
 • Mniej uniwersalna konstrukcja

Nasz zwycięzca : Fenix 7 Pro

Garmin Tactix 7 / Quatix 7

Garmin Quatix oraz Tactix 7 AMOLED
Garmin Quatix 7 i Tactix 7 AMOLED

Kolejnych (aż dwóch) kandydatów do zajęcia pozycji lidera. Zegarki wyróżniają się dodatkowymi funkcjami związanymi z ich przeznaczeniem. Tactix 7 to typowy zegarek dla wojskowych. Oferuje bowiem wsparcie dla noktowizora, podwójną siatkę współrzędnych czy kill-switch, które na pewno ucieszą właśnie tę grupę odbiorców. Warto pamiętać, że występuje on jedynie w rozmiarze 51 mm.

Seria Quatix natomiast, dedykowana jest żeglarzom. Tak samo jak Tactix jest bardzo zbliżony pod kątem sportowym do serii Fenix. Ma jednak kilka funkcji ściśle związanych z morskimi aktywnościami. Są to np. możliwość sparowania z ploterem, połączenie oraz sterowanie autopilotem czy zarządzanie morskim systemem audio Garmin Fusion. Modele Quatix 7 występują w rozmiarach 47 oraz 51 mm.

PLUSY:

 • Bliźniacza funkcjonalność sportowa
 • Dodatkowe funkcje specjalistyczne

MINUSY:

 • Spora różnica w cenie na korzyść serii Fenix
 • Ograniczone możliwości rozmiaru i wariantu kolorystycznego

Nasz zwycięzca : Fenix 7 Pro

Garmin Epix (Gen 2) Pro

Seria Garmin Epix (Gen 2) Pro
Garmin Epix (Gen 2) Pro 42 oraz 47 mm

Najpoważniejszy konkurent serii Fenix, czyli reaktywowana w 2022 roku seria Epix (Gen 2). Początkowo model Epix (Gen 2) dostępny był jedynie kopertą o średnicy 47 mm. Posiadał natomiast ekran typu AMOLED w przeciwieństwie do MIP znanego z serii Fenix. Ma on swoje plusy ale także minusy. Ze względu na większy pobór prądu, modele z ekranami AMOLED oferują, w większości krótszy czas pracy. Wymagają także pełnego wygaszania w trakcie czuwania aby ten czas uzyskać.

Plusem jest jednak większa paleta kolorów oraz wyższa rozdzielczość ekranu. Małym minusem jest też brak funkcji SOLAR w modelach z serii Epix. Małym, ponieważ funkcja wymaga dość restrykcyjnych warunków, osiągalnych w Polsce jedynie w okresie letnim.

PLUSY:

 • Wyższa rozdzielczość i lepsza paleta barw ekranu

MINUSY:

 • Krótszy czas pracy, niż w równorzędnych modelach Fenix
 • Brak opcji SOLAR
 • Konieczność wygaszania ekranu w celu maksymalizacji czasu pracy baterii

Nasz zwycięzca (po zaciętym boju i zdecydowanie SUBIEKTYWNIE): Fenix 7 Pro

Seria Garmin Fenix, niezmiennie TOP!

Zdajemy sobie sprawę iż werdykt jest subiektywny, ale naszym zdaniem seria Garmin Fenix 7 Pro to w dalszym ciągu flagowiec amerykańskiej firmy i Król wśród zegarków sportowych. Oczywiście każdy może to sprawdzić sam, co bardzo ułatwia przygotowana tabelka z porównaniem wspomnianych modeli 🙂

Zainteresowanych zakupem, dowolnego modelu z naszego zestawienia zapraszamy do sklepu online TRIGAR.pl a także salonów stacjonarnych w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here