Zegarki Garmin w strzelectwie długodystansowym
Zegarki Garmin w strzelectwie długodystansowym

Zegarki Garmin w strzelectwie długodystansowym

Strzelanie długodystansowe to świetna rozrywka, dająca ogromną satysfakcję, a jednocześnie sport, uczący cierpliwości i pokory. W dzisiejszym wpisie postaramy się znaleźć odpowiedź na następujące pytanie. Jak aplikacja Applied Ballistics i zegarki Garmin mogą pomóc w strzelectwie długodystansowym?

Czym jest strzelectwo długodystansowe?

Dyscyplina ta polega na oddawaniu strzałów do celów ustawionych nie bliżej niż 1000 jardów (około 900 metrów) od strzelającego. W głównej mierzę, są to dystanse rzędu 1500 jardów, czyli około 1370 metrów.

Strzelectwo na zawodach nie jest niczym nowym, ponieważ ludzi od dawna fascynowało porównywanie swojej celności do innych. Dorastaliśmy słuchając o tym, jak świetnym strzelcem był Robin Hood, czy był on jednak postacią prawdziwą? Tego nie wiemy, chociaż legendy o nim mają pewne poparcie w historii. Według the Washington Post, pierwsze kluby zrzeszające wielbicieli tej dyscypliny powstały już w XIII wieku.

Dzięki rozwojowi technologii, wielbiciele tej dyscypliny, „przesiedli” się z broni gładkolufowej na broń z lufą gwintowaną. Dzięki czemu rywalizacja mogła się odbywać na dłuższych dystansach. Warto wspomnieć o corocznych zawodach nazwanych „Król dwóch mil”, na których strzelcy rywalizują właśnie na tym dystansie.

W dyscyplinę tę zaangażowane są wysoko wyspecjalizowane grupy ludzi, a sam strzelec jest tylko częścią drużyny. Przed oddaniem strzału, jego koledzy „po fachu” zbierają ogrom danych, które potem pozwalają strzelcowi na oddanie celnego strzału.

Zegarki Garmin w strzelectwie długodystansowym

Dlaczego strzelanie na duże odległości jest wyzwaniem?

Wiele osób gdy słyszy słowo „broń” od razu myśli o polowaniu albo akcjach militarnych.

Skupmy się na razie na polowaniu. Odbywa się ono przeważnie na krótkich dystansach, a strzały oddaje się z odległości od 100 do 200 metrów. Biorąc pod uwagę dystans oraz prędkość, z jaką porusza się pocisk, wiatr, temperatura oraz ciśnienie nie mają dużego wpływu na trajektorię jego lotu. Sytuacja zmienia się wraz ze zwiększeniem dystansu od celu.

Czy wiatr, temperatura oraz ciśnienie atmosferyczne są w tym przypadku ważne? Biorąc pod uwagę dystans oraz prędkość pocisku, czynniki te nie mają zbytniego wpływu na trajektorię jego lotu.

Jeśli dystans do naszego celu przekracza 400 jardów, powinniśmy już zainteresować się następującymi danymi. Kierunek i prędkość wiatru, typ naboju, rodzaj i gramatura prochu, a także ciśnienie powietrza. Ze względu na czas lotu pocisku, trzeba zwrócić uwagę na to, jak bardzo w tym czasie obróci się ziemia. Tutaj należałoby też zapoznać się ze zjawiskiem efektu Coriolisa.

Zjawisko Efektu Coriolisa
Zjawisko Efektu Coriolisa

Jak widać powyższe czynniki mają kluczowy wpływ na trajektorię naszego naboju. Dlatego niezmiernie ważne są odpowiednie kalkulacje, w tym momencie na scenie pojawia się Tactix 7 PRO Ballistic.

Zegarki Garmin w strzelectwie długodystansowym

Funkcja Applied Ballistics jest źródłem niezbędnych informacji dla strzelców długodystansowych. Przy jej powstawaniu, technologia była tylko pierwiastkiem, najważniejsza była wiedza i zrozumienie fundamentów oraz zjawisk wpływających na całokształt strzelectwa.

Cała ta wiedza znajduje się na platformie Applied Ballistics. Strzelcy mogą tam wybrać z listy nabój, markę czy kaliber, jak również określić kierunek wiatru, temperaturę itp. To wszystko, aby otrzymać kartę zasięgu (Range Card), która dostarcza informacji, dotyczących tego, jak powinien wyglądać oddany przez nich strzał.

Dzisiaj, nie trzeba już wpisywać tych danych w komputer i można zapomnieć o mozolnych kalkulacjach na kartce papieru. Platforma jest w pełni kompatybilna z zegarkiem Tactix 7 PRO Ballistic, a także urządzeniem Foretrex 701 Ballistic Edition.

Dzięki integracji, użytkownicy mogą „wyliczyć” dane potrzebne do oddania celnego strzału dzięki:

  • Szybkiej edycji zasięgu, kierunku strzału oraz informacji nt. wiatru
  • Podglądowi karty zasięgu dla różnych stanowisk oraz celów
  • Dostępu do kart celów by podejrzeć dane nt. aktualnego celu
  • Edycji danych atmosferycznych, danych odnośnie pocisku oraz broni, z której oddawany jest strzał

Wszystko odbywa się za pomocą aplikacji AB Synapse dla urządzeń mobilnych, która pozwala na przesłanie informacji do zegarka.

Podsumowanie

Teraz, gdy jesteśmy przy końcu artykułu, wszystko wydaje się dość proste, wystarczy wpisać dane i mamy instrukcje odnośnie strzału. Jednak nie byłoby takie, gdyby nie ciężka praca i badania przeprowadzone przez inżynierów Garmin oraz twórców platformy Applied Ballistics.

Na zakończenie warto przypomnieć, że wszystkie zegarki serii Tactix 7, dostępne są w ofercie sklepu TRIGAR.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here