Zmiana treści alertu ruchu w Garmin Fenix 5
Zmiana treści alertu ruchu w Garmin Fenix 5

Zmiana treści alertu ruchu w Garmin Fenix 5

„Rusz się” i „Pas. ruchu czysty” to powiadomienia, które pojawiają się na ekranie zegarka Garmin Fenix 5 w momencie braku aktywności i odpowiednio po wykonaniu czynności. W tym wpisie demonstrujemy jak zmienić w/w komendy na własny tekst.

Zaznaczamy, że zaprezentowane poniżej czynności nie powinny wpłynąć negatywnie na działanie zegarka, aczkolwiek nie są one objęte pomocą techniczną firmy Garmin. Decydując się na zmianę alertów ruchu, wykonujesz ją na własne ryzyko. FenixWorld.pl nie bierze odpowiedzialności za ewentualne usterki. 

Włączanie alertu ruchu

Aby zegarek z serii Garmin Fenix 5 przypominał o braku aktywności należy wejść w ustawienia, następnie odnaleźć na liście pozycję śledzenie aktywności i ustawić stan oraz alert ruchu na pozycję włączone.

alert ruchu garmin fenix

Po włączeniu alertu ruchu, w przypadku jednej godziny bez ruszania się zegarek zawibruje, a na jego ekranie pojawi się Rusz się. Informacja ta będzie powtarzana przez kolejne cztery kwadranse. Aby wyczyścić pasek ruchu wystarczy udać się na kilkuminutowy spacer. Fabryczny komunikat Pas. ruchu czysty oznacza reset alertu ruchu.

Ustawienie własnego alertu ruchu

Aby zmienić treść alertu ruchu należy podłączyć zegarek do komputera za pomocą zgodnego kabla USB. Następnie otwieramy folder o nazwie GARMIN.

alert ruchu garmin fenix

W folderze GARMIN, odszukujemy i otwieramy folder o nazwie TEXT

alert ruchu garmin fenix

W folderze TEXT znajdują się pliki językowe. Ważne! Odszukaj plik POLISH.LN3 i wykonaj jego kopię. Skopiowany plik zachowaj na dysku komputera. Gdybyś chciał przywrócić w zegarku oryginalne komendy, wystarczy że skorzystasz z tego pliku.

alert ruchu garmin fenix 5

Po wykonaniu kopi zapasowej pliku możemy przejść do edycji komunikatów. Klikamy na folder POLISH.LN3 znajdujący się w folderze TEXT prawym przyciskiem myszki i wybieramy Informacje. W polu nazwa i rozszerzenie zmieniamy końcówkę .LN3 na .TXT (tak wygląda procedura dla systemu operacyjnego MAC, szczegółową instrukcję dla systemu Windows znajdziesz tutaj)

Otwieramy folder POLISH.TXT w notatniku i odnajdujemy polecenie Rusz się. W miejsce Rusz się wpisujemy własne polecenie. Z racji małego ekranu sugerujemy użycie krótkiej komendy zachęcającej do aktywności.

Bezpośrednio nad poleceniem Rusz się znajduje się druga informacja, czyli Pas. ruchu czysty. W analogiczny sposób jak wcześniej zmieniamy treść na własną.

alert ruchu garmin fenix

Po wykonaniu powyższych czynności zapisujemy zmiany. Następnie ponownie klikamy prawym przyciskiem myszki na pliku POLISH.TXT, wybieramy informacje i zmieniamy rozszerzenie pliku na .LN3 Odłączamy bezpiecznie Fenixa od komputera. Po automatycznym uruchomieniu, sugerujemy wyłączyć zegarek i ponownie go włączyć. Od teraz do ruchu będą Ci motywowały Twoje własne komendy :).

alerty ruchu garmin fenix

9 komentarz

 1. Marek

  Zmieniłem treść komunikatów wg. powyższego i efekt był taki że zamiast polskiego zegarek wszedł w język angielski (mimo tego że w ustawieniach był polski). Przypuszczam że potraktował plik dla języka polskiego jako uszkodzony…

 2. Artur

  Tak samo u mnie, niestety nie da się wrócić do rozszerzenia .LN3 pomimo zmiany plik dalej pozostaje w rozszerzeniu .TXT a jego pełna nazwa po kliknięciu w właściwości a następnie szczegóły to: POLISH.LN3.TXT
  Fajnie jakby ktoś napisał w jaki sposób to obejść i przywrócić plik do rozszerzenia .LN3

 3. hvp

  Działa super! Dzięki! Do dzisiaj nie rozumiałem co oznacza ten dziwny komunikat… „Pas. ruchu czysty” – mam zacząć biegać, bo przede mną pusto, a może pasek zegarka jest teraz czysty, czy co? 🙂

  PS. trochę niepotrzebne akcje jak zmiana rozszerzenia pliku na txt itp. Ale nie wiem może na MACu notatnik potrafi otwierać tylko txt 😛

 4. Cześć. Dzięki za proste wyjaśnienie, jak zmieniać komunikaty. Trochę dali ciała z tym komunikatem: ?Pas. ruchu czysty?. Jest tak enigmatyczny, że mnóstwo osób zastanawia się, o co chodzi. Nijak nie wygląda na powiązany z ?Rusz się?. Powinni to zmienić. Pozdrawiam, Paweł

  1. Cieszę się, że artykuł pomógł. W tym przypadku Garmin zbyt dosłownie potraktował tłumaczenie z angielskiego na polski „Move bar cleared”, no to „Pas ruchu czysty” 🙂 Bodajże w nowych smartwatach Venu jest już to lepiej przetłumaczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here