Garmin Fenix w saunie, czy można?
Garmin Fenix w saunie, czy można?

Garmin Fenix w saunie, czy można?

Bardzo często otrzymujemy od was wiadomości, w których pytacie o odporność zegarka Garmin Fenix w saunie. Postanowiłem więc sprawdzić to w praktyce, a spostrzeżeniami dzielę się z Wami w tym artkule.

Garmin Fenix w saunie suchej i parowej

W trakcie kilkudniowego pobytu w SPA Ostoja Chobienice, mój Fenix 6 Sapphire przebywał w saunie kilkanaście razy. Naprzemienny pobyt w saunie suchej i mokrej trwał z reguły 10-15 minut. Temperatura w saunie suchej oscylowała w okolicach 80ºC, natomiast w parowej nie przekraczała 50ºC.

Dodatkowo, jak to w saunie parowej bywa, panowała wysoka wilgotność. W kwestii której nie miałem żadnej obawy. W końcu Fenix posiada klasę wodoszczelności 10 ATM, co miałem okazje sprawdzić już niejednokrotnie w trakcie pływania. Tak wysoka temperatura to jednak nowość dla mojego Fenixa.

Jak na te warunki zareagował Garmin Fenix?

Otóż poza nagrzaniem metalowych elementów, a także wzrostem, wyświetlanej przez zegarek temperatury do około 40ºC nic złego się nie stało. Czy to znaczy, że zalecam zabieranie zegarka Garmin Fenix do sauny? Raczej nie, zwłaszcza, że stanowisko producenta jest w tej kwestii jednoznaczne.

Zaleca się zdjęcie zegarka Garmin przed wejściem do sauny lub wanny z hydromasażem, ponieważ w takich środowiskach możesz narazić zegarek na działanie wysokiej temperatury i wilgoci, które mogą przekraczać parametry jego działania.

https://support.garmin.com

Każdy zegarek Garmin ma określony przez producenta zakres temperatur, w których może być bezpiecznie użytkowany. Wysoka temperatura panująca w saunie, z pewnością przekracza jego maksymalne wartości. Na potwierdzenie, stosowny fragment instrukcji obsługi.

Garmin Fenix w saunie, temperatury pracy zegarka.

Podsumowanie

Jak widać Garmin Fenix został zaprojektowany do działania w temperaturze od -20ºC do 45ºC. Chociaż zdejmowanie zegarka na czas pobytu w kompleksie wcale nie jest wygodnym rozwiązaniem, należy pamiętać, że ewentualne uszkodzenie może nie zostać objęte gwarancją.

Dlatego zabierając Fenixa do sauny zawsze robisz to na tak zwane własne ryzyko. W moim przypadku nic się nie stało, ale kto wie jakie efekty mogłyby przynieść bardziej regularne pobyty w saunie. A co Wy sądzicie o używaniu zegarków Garmin Fenix w saunie?

9 komentarz

 1. Edek

  A nie można przyjąć 60 stopni? Wg danych to jest maksymalna temperatura ładowania baterii energią słoneczną. Jak to rozumieć? Ja myślę, że wysoka temperatura może jedynie źle wpłynąć na żywotność baterii. Pozdrawiam, Edek

 2. Adrian

  Siedziałem 3 dni dzień w dzień na saunie, średnio 80-90 stopni i 10 min. max na zegarku temp pokazała 42 stopnie.
  Zegarek nie nagrzewa się więcej niż 40 pare stopni, więc mit z tą baterią, gdyby zegarek się nagrzewał parzył był jak łańcuszek jeśli nie przylega do ciała.
  Tak samo hamburger w piekarniku 200 stopni w 5 min .. jest zimy w środku… Zegarkowi tak samo nic nie będzie
  Sauna nie psuje baterii ani nic innego

 3. Jakub S

  Proponuję wrzucić fenix do kubka z wodą i można zabierać wchodząc na saunę ze sobą. Zegarek pod ręką a nic mu się nie stanie 🙂 Temperatury max nie osiągnie a wodoszczelny jest.

 4. Andy

  Wiem, ze rozmowy o Garminie, ale dodam cos od siebie jako przestroge ogolnie. Mam Suunto Ambit 3 Peak, z ktorym raz tygodniowo siedzialem na suanie do 10 minut. Przez ponad rok, ale biorac pod uwage fakt, ze czasami odpuszczalem saune, to tak ze 30-40 razy na pewno byl w temp. w okolicach 80 stopni. Samemu zegarkowi nic sie nie stalo, rowniez baterii, ale przestal pokazywac cisnienie i temperature. Prawdopodobnie pod wplywem temp. poszla fizycznie delikatna membrana – plukania, przedmuchiwania nic nie daly. To bylo 3 lata temu, zegarek do dzis dziala bez zmian – wszystko, oprocz cisnienia i temp. jest w nim ok. No, i oczywiscie prawidlowej wysokosci, bo do rewelacyjnego suntowskiego FusedAlti brakuje danych z czujnika cisnienia, a z samego GPSa, jak wiadomo, wysokosc nie bedzie dokladna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here