Garmin Fenix Sauna

Garmin Fenix – korzystanie na saunie

Bardzo często przysyłacie do nas wiadomości, w których pytacie o odporność zegarka Garmin Fenix w trakcie pobytu na saunie. Postanowiłem sprawdzić to w praktyce, a moimi spostrzeżeniami dzielę się z Wami w tym artykule. 

Test Fenixa w sunie suchej i parowej

W trakcie kilkudniowego pobytu w Spa Ostoja Chobienice, miałem okazję poddać mojego Fenixa 6 Sapphire sesjom saunowym kilkanaście razy. Naprzemienny pobyt w saunie suchej bądź mokrej nie przekraczał z reguły 10-15 minut. Temperatura w saunie suchej oscylowała w granicy 80 stopni Celsjusza, a w saunie parowej w granicy 50 stopni Celsjusza. Dodatkowo, jak to w saunie parowej bywa, panowała wysoka wilgotność. Akurat o wilgotność obawy nie miałem żadnej. W końcu Fenix posiada klasę wodoszczelności określaną jako 10 ATM, co miałem okazje sprawdzić już niejednokrotnie w trakcie pływania. Jednak tak wysoka temperatura to nowość dla mojego Fenixa.

Jak na te warunki zareagował zegarek Garmin Fenix?

Otóż poza nagrzaniem metalowych elementów oraz wzrostem temperatury na dedykowanym widżecie do około 40 stopni Celsjusza nic złego się nie stało. Czy oznacza to, że zalecam zabieranie zegarka Garmin Fenix do sauny? Raczej nie. Stanowisko serwisu w tym temacie jest jednoznaczne. Urządzenie ma wytyczony przez producenta zakres dopuszczalnych temperatur pracy, a pobyt w saunie w tych widełkach się nie łapie. Poniżej prezentuję zrzut ekranowy z instrukcji obsługi Fenixa 6.

Jak widać Garmin Fenix został zaprojektowany do działania w temperaturze od  minus 20 do plus 45 stopni Celsjusza. 

Choć zdejmowanie zegarka na czas pobytu w kompleksie wcale nie jest wygodnym rozwiązaniem, to należy pamiętać o tym, że ewentualne uszkodzenie może nie zostać objęte gwarancją. Dlatego zabierając Fenixa do sauny zawsze robisz to na tak zwane własne ryzyko. W moim przypadku nic się nie stało, ale kto wie jakie efekty mogłyby przynieść bardziej regularne pobyty w saunie. 

Co Wy sądzicie o zabieraniu Fenixa do sauny? Opiszcie swoje spostrzeżenia w tym temacie w komentarzu do tego artykułu. 

 

 

Grupa FenixWorld na FB

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata zegarków Garmin Fenix.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij dalej.

Łukasz

Łukasz

4 komentarze do wpisu „Garmin Fenix – korzystanie na saunie”

  1. A nie można przyjąć 60 stopni? Wg danych to jest maksymalna temperatura ładowania baterii energią słoneczną. Jak to rozumieć? Ja myślę, że wysoka temperatura może jedynie źle wpłynąć na żywotność baterii. Pozdrawiam, Edek

  2. Siedziałem 3 dni dzień w dzień na saunie, średnio 80-90 stopni i 10 min. max na zegarku temp pokazała 42 stopnie.
    Zegarek nie nagrzewa się więcej niż 40 pare stopni, więc mit z tą baterią, gdyby zegarek się nagrzewał parzył był jak łańcuszek jeśli nie przylega do ciała.
    Tak samo hamburger w piekarniku 200 stopni w 5 min .. jest zimy w środku… Zegarkowi tak samo nic nie będzie
    Sauna nie psuje baterii ani nic innego

  3. Proponuję wrzucić fenix do kubka z wodą i można zabierać wchodząc na saunę ze sobą. Zegarek pod ręką a nic mu się nie stanie 🙂 Temperatury max nie osiągnie a wodoszczelny jest.

Dodaj komentarz

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here