Bardzo często przysyłacie do nas wiadomości, w których pytacie o odporność zegarka Garmin Fenix w trakcie pobytu na saunie. Postanowiłem sprawdzić to w praktyce, a moimi spostrzeżeniami dzielę się z Wami w tym artykule.
Test Fenixa w sunie suchej i parowej
W trakcie kilkudniowego pobytu w Spa Ostoja Chobienice, miałem okazję poddać mojego Fenixa 6 Sapphire sesjom saunowym kilkanaście razy. Naprzemienny pobyt w saunie suchej bądź mokrej nie przekraczał z reguły 10-15 minut. Temperatura w saunie suchej oscylowała w granicy 80 stopni Celsjusza, a w saunie parowej w granicy 50 stopni Celsjusza. Dodatkowo, jak to w saunie parowej bywa, panowała wysoka wilgotność. Akurat o wilgotność obawy nie miałem żadnej. W końcu Fenix posiada klasę wodoszczelności określaną jako 10 ATM, co miałem okazje sprawdzić już niejednokrotnie w trakcie pływania. Jednak tak wysoka temperatura to nowość dla mojego Fenixa.
Jak na te warunki zareagował zegarek Garmin Fenix?
Otóż poza nagrzaniem metalowych elementów oraz wzrostem temperatury na dedykowanym widżecie do około 40 stopni Celsjusza nic złego się nie stało. Czy oznacza to, że zalecam zabieranie zegarka Garmin Fenix do sauny? Raczej nie. Stanowisko serwisu w tym temacie jest jednoznaczne. Urządzenie ma wytyczony przez producenta zakres dopuszczalnych temperatur pracy, a pobyt w saunie w tych widełkach się nie łapie. Poniżej prezentuję zrzut ekranowy z instrukcji obsługi Fenixa 6.
Jak widać Garmin Fenix został zaprojektowany do działania w temperaturze od minus 20 do plus 45 stopni Celsjusza.
Choć zdejmowanie zegarka na czas pobytu w kompleksie wcale nie jest wygodnym rozwiązaniem, to należy pamiętać o tym, że ewentualne uszkodzenie może nie zostać objęte gwarancją. Dlatego zabierając Fenixa do sauny zawsze robisz to na tak zwane własne ryzyko. W moim przypadku nic się nie stało, ale kto wie jakie efekty mogłyby przynieść bardziej regularne pobyty w saunie.
Co Wy sądzicie o zabieraniu Fenixa do sauny? Opiszcie swoje spostrzeżenia w tym temacie w komentarzu do tego artykułu.
A nie można przyjąć 60 stopni? Wg danych to jest maksymalna temperatura ładowania baterii energią słoneczną. Jak to rozumieć? Ja myślę, że wysoka temperatura może jedynie źle wpłynąć na żywotność baterii. Pozdrawiam, Edek
Siedziałem 3 dni dzień w dzień na saunie, średnio 80-90 stopni i 10 min. max na zegarku temp pokazała 42 stopnie.
Zegarek nie nagrzewa się więcej niż 40 pare stopni, więc mit z tą baterią, gdyby zegarek się nagrzewał parzył był jak łańcuszek jeśli nie przylega do ciała.
Tak samo hamburger w piekarniku 200 stopni w 5 min .. jest zimy w środku… Zegarkowi tak samo nic nie będzie
Sauna nie psuje baterii ani nic innego
Niestety mi zepsuła
Proponuję wrzucić fenix do kubka z wodą i można zabierać wchodząc na saunę ze sobą. Zegarek pod ręką a nic mu się nie stanie 🙂 Temperatury max nie osiągnie a wodoszczelny jest.
biorę go regularnie, ale…nosze frotkę na zegarku, ważne by była sucha, to zalatwia sprawę temperatury.
Wiem, ze rozmowy o Garminie, ale dodam cos od siebie jako przestroge ogolnie. Mam Suunto Ambit 3 Peak, z ktorym raz tygodniowo siedzialem na suanie do 10 minut. Przez ponad rok, ale biorac pod uwage fakt, ze czasami odpuszczalem saune, to tak ze 30-40 razy na pewno byl w temp. w okolicach 80 stopni. Samemu zegarkowi nic sie nie stalo, rowniez baterii, ale przestal pokazywac cisnienie i temperature. Prawdopodobnie pod wplywem temp. poszla fizycznie delikatna membrana – plukania, przedmuchiwania nic nie daly. To bylo 3 lata temu, zegarek do dzis dziala bez zmian – wszystko, oprocz cisnienia i temp. jest w nim ok. No, i oczywiscie prawidlowej wysokosci, bo do rewelacyjnego suntowskiego FusedAlti brakuje danych z czujnika cisnienia, a z samego GPSa, jak wiadomo, wysokosc nie bedzie dokladna.
saunuje dziennie i mam na ręce garmine 6X PRO od 2/3 lat i nic sie nie dzieje
Zepsuł się
Fenix 5 2 x w tygodniu sauna od 6 mc i nic sauna sucha, temp w saunie pod 120 stopni