Nowy Garmin Fenix 7… I nie tylko!
Nowy Garmin Fenix 7… I nie tylko!

Nowy Garmin Fenix 7… I nie tylko!

Doczekaliśmy się! Styczeń 2022 roku to miesiąc w którym Garmin ogłosił premierę nowego najbardziej zaawansowanego modelu zegarka sportowego ? Garmin Fenix 7. Jak zawsze wprowadza on sporo ciekawych nowości. Tym razem jednak nie jest osamotniony, gdyż razem z nim została ogłoszona premiera zegarka Garmin Epix 2 generacji, który w zamyśle ma być serią równoległą bazującą na Fenixie, czyli czymś jak Tactixa czy Quatixa.

Zobaczmy zatem co nowego czeka nas w najnowszym flagowcu amerykańskiej firmy 🙂

Fenix 7 ? Co się nie zmieniło…

Zacznijmy przede wszystkim od gabarytów. Począwszy od serii Fenix 5, Garmin stosował w swoim najważniejszym zegarku trzy warianty rozmiarowe. Tak samo jest i tym razem. Dla przypomnienia, są to:

Fenix 7 i Epix 2
Dostępne rozmiary zegarków Fenix 7 oraz Epix 2
 • Najmniejszy Garmin Fenix 7S ? Średnica 42mm, wyświetlacz MiP 1,2? ,
 • Pośredni Garmin Fenix 7 ? Średnica 47mm, wyświetlacz MiP 1,3?, w takim rozmiarze pojawia się również Garmin Epix 2 jednakże ten posiada wyświetlacz AMOLED,
 • Największy Garmin Fenix 7X ? Średnica 51mm, wyświetlacz MiP 1,4?,

Znajome? Oczywiście, rozmiary kopert oraz wyświetlaczy są identyczne jak w przypadku serii Fenix 6. Idąc tropem rozmiaru urządzeń, możemy być na 100% pewni, że do urządzeń będą pasowały dokładnie te same paski, a więc będą to odpowiednio paski QuickFit 20, 22 i 26mm.

W kwestii funkcji mamy tutaj standardową procedurę Garmina dla kolejnych Fenixów. Fenix 7 posiada wszystkie funkcje poprzedniej serii Fenix 6. Czyli między innymi Garmin Music, Garmin Pay, funkcje triathlonowe, Body Battery, monitorowanie snu itd. Nie oznacza to jednak, że to te same zegarki, ale o tym w następnym akapicie 😉

Fenix 7 – ? a co otrzymał nowego?

No i właśnie. Czas na część tekstu, na którą wszyscy po przydługawym wstępie czekają 😉

Fenix 7 posiada wszystkie funkcje dostępne w poprzednich modelach przy okazji wprowadzając kilka nowych.

Przede wszystkim seria Garmin Fenix 7 otrzymała ekran dotykowy! Uspokajam od razu, przyciski są na miejscu i mają się dobrze 🙂 Zegarkiem będziemy mogli sterować wedle naszych preferencji czy aktualnych potrzeb.

Pod kątem technicznym, zmianie uległ również czas pracy baterii ? oczywiście na plus. Maksymalne wyniki dla nowej serii prezentują się następująco:

 • do 11/14 dni w trybie zegarka, 37/46 godzin w trybie GPS, 26/43 dni w trybie ekspedycji ? dla modelu Fenix 7s,
 • do 18/22 dni w trybie zegarka, 57/73 godzin w trybie GPS, 40/74 dni w trybie ekspedycji ? dla modelu Fenix 7,
 • do 28/37 dni w trybie zegarka, 89/122 godzin w trybie GPS, 62/139 dni w trybie ekspedycji ? dla modelu Fenix 7x.

No dobrze, tutaj małe faux pas. Model Fenix 7s trzyma minimalnie krócej w trybie zegarka no ale jednak przy każdej wartości podaliśmy dwa parametry. Otóż drugi, wyższy parametr odnosi się do modeli wyposażonych w ładowanie słoneczne. Funkcja stała się w serii Fenix 7 odpowiednikiem wariantu PRO (mapy i muzyka) w serii Fenix 6. Tutaj wszystkie egzemplarze posiadają mapy (do pobrania lub tak jak w modelach Sapphire, wgrane fabrycznie) a ze względu na funkcję zegarki Fenix 7 dzielą się na następujące warianty:

W przypadku Fenixa 7, wszystkie mają mapy (modele nie Sapphire wymagają jej pobrania), a sytuacja z dostępnymi wariantami wygląda następująco:

 • Fenix 7, 7s ? modele bez ładowania słonecznego,
 • Fenix 7, 7s,7x Solar ? otrzymujemy ładowanie słoneczne. Pozwala to na osiągnięcie wyższych wartości z czasu pracy baterii podanych powyżej,
 • Fenix 7, 7s, 7x Solar Sapphire ? wersja „totalny wypas”. Nie dość, że urządzenia mają funkcję Solar, posiadają szkła Power Sapphire, czyli szafirowe nie blokujące ładowania słonecznego, to jeszcze elementy metalowe wykonane są z tytanu z dodatkową powłoką DLC! Zegarki są więc jeszcze lżejsze i odporniejsze.

Jeszcze więcej nowości!

To oczywiście nie wszystko. Poza wyświetlaczem dotykowym, zmianą w czasie pracy baterii i dostępnymi wariantami, nowa seria wprowadza jeszcze kilka interesujących nowości:

 • Możliwość edytowania ustawień zegarka z aplikacji Garmin Connect ? z pewnością będzie to szybsze i wygodniejsze niż np. edycja ekranów danych w sposób znany do tej pory,
 • Dostęp do pomiarów danych odnośnie wydolności na bieżąco w trakcie trwania treningu ? brzmi ciekawie, funkcje tą będziemy musieli na pewno przetestować 😉
 • Możliwość bezpłatnego pobierania map innych kontynentów niż ten w którym urządzenie zostało zakupione,
 • Wbudowana latarka LED (yylko modele Fenix 7x),
 • Obsługa wielopasmowej częstotliwości ? zwiększy to jakość sygnału otrzymywanego z satelit (tylko modele ze szkłem szafirowym).

Słówko o Epix 2

Jako blog o tematyce stricte Fenixowej skupiliśmy się na ?siódemce?. Niemniej warto dodać parę słów o drugim z ogłoszonych zegarków. Jak wspomnieliśmy, Garmin Epix 2 jest wielkościowo odpowiednikiem Fenixa 7 i występuje tylko w rozmiarze ze średnicą koperty 47mm. Pierwszą istotną różnicą jest zastosowanie ekranu AMOLED zamiast MiP, którego obraz jest zdecydowanie ładniejszy, ale też pobiera więcej prądu. Stąd też różnica czasu pracy między Fenix 7, a Epix 2.

Garmin Epix 2
Garmin Epix 2

Drugi z nich pozwala na czas pracy do 16 dni w trybie zegarka, do 42 godzin w GPS i 21 dni w trybie oszczędzania energii. Co ważne, czas ten jest osiągalny przy trybie uruchamiania ekranu za pomocą gestu. Ekrany w Fenixach nie wygaszają się do zera nigdy (no chyba, że urządzenie się rozładuje). Warto dodać również iż Epix 2 nie posiada funkcji Solar w żadnym wariancie.

Garmin Epix 2 podobnie jak cała seria Fenix 7 posiada funkcję edycji ustawień z poziomu telefonu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala zdefiniować większość parametrów bezpośrednio z poziomu telefonu (a dokładniej aplikacji Garmin Connect). Warto zauważyć, że podobniej jak to miało miejsce dla szafirowych wersji Fenixa 7 , tak tylko Epix 2 Sapphire posiada wgrane fabrycznie mapy (w modelu bez szafira należy je osobno pobrać) oraz obsługę wielopasmowej częstotliwości satelitów.

Fenix 7, Epix 2 ? Warianty i ich ceny

Podsumowując nasz artykuł zajmijmy się jeszcze kwestią ceny. Jak łatwo się było domyśleć, ceny Fenixa 7 są wyższe od serii Fenix 6. W chwili premiery zegarki Fenix 7 oraz Epix 2 można zakupić w poniższych cenach (ceny zaktualizowane w dniu premiery zegarków):

 • Warianty bez funkcji Solar ? 3299zł
 • Fenix 7 / 7s Solar ? 3799zł
 • Fenix 7 / 7s Sapphire oraz Fenix 7x Solar ? 4249zł
 • Najbardziej zaawansowany 7x Solar Sapphire ? 4699zł
 • Epix 2 ? 4249zł
 • Epix 2 Sapphire ? 4699zł

Jak widać ceny do niskich nie należą, ale w końcu to najbardziej zaawansowany zegarek sportowy dostępny na rynku 🙂

2 komentarzy

 1. Michał

  Piszecie: „Epix 2 nie posiada (…) edycji ustawień z poziomu telefonu”.

  Tymczasem w instrukcji – zarówno do Fenixa 7 jak i Epixa 2 – znalazłem informację:
  „Zarządzaj ustawieniami: Możesz dostosowywać ustawienia zegarka i użytkownika za pomocą konta Garmin Connect” (s. 82).

  Także na stronie internetowej jednego z autoryzowanych partnerów Garmina można przeczytać:
  „Wszystkie parametry zegarka, w tym m.in. konfiguracja pól danych itp. można teraz ustawić na telefonie i zsynchronizować z urządzenie GARMIN EPIX 2”.

  Czyli Epix 2 posiada możliwość edycji z poziomu smartfona czy nie? Proszę o odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here