Zegarek Garmin jako pilot do robienia zdjęć
Zegarek Garmin jako pilot do robienia zdjęć

Zegarek Garmin jako pilot do robienia zdjęć

Standardowo do wykonywania rodzinnych zdjęć ze statywu w który mam wpięty telefon, wykorzystuję niewielkich rozmiarów przycisk Bluetooth. Rozwiązanie to jest o wiele wygodniejsze niż samowyzwalacz telefonu, który po zakończeniu odliczania wykonuje jedno zdjęcie lub ewentualnie serię zdjęć. Za pomocą przycisku mogę zrobić bardzo szybko wiele zdjęć, co przy wykonywaniu pamiątkowej fotki z dziećmi jest kluczowe! Mając w pamięci czasy, kiedy to za pomocą zegarka Garmin można było sterować kamerą Garmin Virb (seria kamer sportowych niestety nie jest już kontynuowana, a szkoda bo były bardzo fajne), zacząłem się zastanawiać czy istnieje opcja zastąpienia przycisku Bluetooth moim prywatnym zegarkiem Garmin Epix 2?

Aplikacja Camera Remote Watch

Poszukiwania zacząłem od przejrzenia instrukcji modelu Garmin Epix 2, w której nie znalazłem żadnej wzmianki o tym, aby móc wykorzystać łączność bluetooth to wykonania zdjęcia za pomocą zegarka. Krok drugi poszukiwań to oczywiście nasza grupa Fenix World na Facebooku. Tu trafiłem na wzmiankę o aplikacji Camera Remote Watch. Po zapoznaniu się z z tematem okazało się, że sama aplikacja do zegarka jest bezpłatna, ale żeby móc z niej skorzystać to w telefonie trzeba zainstalować także płatną aplikację tego samego producenta. Koszt dla systemu Apple IOS to 11,99 PLN, czyli mniej więcej tyle samo co niezależny przycisk bluetooth. Zaryzykowałem!

Instalacja i korzystanie z aplikacji Camera Remote Watch

Aby rozpocząć korzystanie z aplikacji należy wykonać nastepujące kroki:

  • Pobieramy aplikację do zgodnego zegarka Garmin. Aplikację znajdziecie w platformie Garmin Connet IQ poprzez wpisanie w dedykowanym polu nazwy „Camera Remote Watch” – ten etap jest bezpłatny
  • Kupujemy i pobieramy aplikację Camera Remote Watch do telefonu. Aplikacja jest dostępna dla systemów IOS oraz Android – aplikacja jest płatna.
Garmin Camera Remote Watch

Po zainstalowaniu obu aplikacji (w zegarku oraz w telefonie) możemy przejść do wykonania zdjęcia. Wpinamy telefon do statywu i włączamy zakupioną przed chwilą aplikację. Ustawiamy odpowiedni kadr w telefonie, następnie w zegarku włączamy aplikację Camera Remote Watch. W celu wykonania zdjęcia wystarczy kliknąć prawy, górny przycisk lub w przypadku zegarków z ekranem dotykowym (np. Epix 2) – dotknąć wyświetlający się na środku ekranu przycisk „Take Picture”. W zależności od ustawień aplikacji zainstalowanej w zegarku, zdjęcie zostanie wykonane natychmiast, po 3 sekundach lub po 5 sekundach.

Jeśli zegarek nie będzie połączony za pośrednictwem Bluetooth z telefonem oraz w telefonie nie będzie włączona aplikacja Camera Remote Watch, to na ekranie zegarka pojawi się stosowny komunikat z prośbą o włączenie aplikacji. W przeprowadzonych testach udało nam się wykonać zdjęcie z odległości +- 6 metrów od telefonu.

Zdjęcia są automatycznie zapisywane w głównej bibliotece telefonu. Sporą ciekawostką jest opcja poglądu wykonanego zdjęcia, która pojawia się na ekranie zegarka. W przypadku modelu Garmin Epix 2 z wyświetlaczem typu Amoled, podgląd zdjęcia jest na całkiem przyzwoitym poziomie. Minus jest taki, że na przesłanie podglądu trzeba poczekać około 5-10 sekund. Z kolei dobra wiadomość jest taka, że jeśli nie chcemy czekać na wygenerowanie podglądu to możemy odrzucić ten proces za pomocą wciśnięcia przycisku „Back” i wykonać kolejne zdjęcie.

Po wykonaniu zdjęcia za pomocą aplikacji Camera Remote Watch, na ekranie zegarka generowany jest podgląd zdjęcia.

Czy warto wydać 12 PLN na aplikację Camera Remote Watch?

Z mojego punktu widzenia, czyli osoby która wcześniej często korzystała z przycisku Bluetooth do wywoływania/wykonywania zdalnych zdjęć, uważam że aplikacja działa stabilnie i nie żałuję wydanych na nią kilkunastu złotych. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest to, że zegarek mam praktycznie zawsze na nadgarstku, a o zabraniu pilota trzeba pamiętać.

Czy są jakieś minusy? Pomimo tego, że jakość zdjęcia wykonanego poprzez aplikację Camera Remote Watch nie odbiega zarówno rozdzielczością czy wagą od zdjęcia wykonanego poprzez aplikacje fabryczną telefonu, to i tak zdecydowanie wolałabym, żeby zdjęcia były wykonywane bezpośrednio ze standardowej aplikacji jaką mam w iPhone.

Bardzo jestem ciekaw co Wy o tym sądzicie? Czy płatna aplikacja ma rację bytu. Według statystyk platformy Connect IQ użytkownicy pobrali ją blisko 21 tysięcy razy, a to już całkiem niezły wyniki! Czekam na Wasze przemyślenia w komentarzu.

4 komentarzy

    1. Bardzo fajna aplikacja. Połączenie iPhone 13 Pro i Garmin Epix 2 działa bezproblemowo. Samo przesyłanie podglądu zdjęcia mogłaby być szybsze, ale to w sumie i tak jest dodatek, bo przecież przy robieniu zdjęcia za pośrednictwem przycisku (wyzwalacza) bluetooth też nie mam podglądu.

    1. Niestety okazuje się, że nie ma takiej możliwości 🙁 Trzeba zatrzymać aktywność, zapisać ją i uruchomić aplikację do robienia zdjęć. Opcja „Wznów później” także nie rozwiązuje tematu, bo ponowne wejście na listę aktywności z automatu włącza ostatnią, zatrzymaną aktywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here