Jak zaktualizować mapę w zegarku Garmin Fenix?
Jak zaktualizować mapę w zegarku Garmin Fenix?

Jak zaktualizować mapę w zegarku Garmin Fenix?

W tym artykule prezentuję procedurę wykonania aktualizacji mapy, który była fabrycznie zainstalowana w zgodnych zegarkach z serii Garmin Fenix. Co mam na myśli pisząc „zgodnych”? Otóż należy pamięć o tym, że nie każdy Fenix jest mapowy. Amerykański producent pod tym względem nie wykazuje się konsekwentnością. Dla przykładu wszystkie modele z grupy Fenix 5 Plus miały mapę (bez względu na wielkość koperty), ale już w serii Fenix 6 pojawiły się wyjątki (zegarki bez oznaczenia Sapphire lub Pro w nazwie), gdzie mapy nie ma i nie można dograć. W siódmej generacji znów mapa jest dostępna dla każdego wariantu, ale tylko w wariantach ze szkiełkiem szafirowym była ona fabrycznie zainstalowana w pamięci. 

Aktualizowanie mapy za pomocą programu Garmin Express

Czas przejść do sedna tego poradnika. Skoro mamy już zegarek Garmin Fenix, w którym jest zainstalowana mapa TopoActive Europe i chcemy sprawdzić dostępność aktualizacji dla tej mapy to wszystko co musimy zrobić to pobrać darmowy program Garmin Express. To wielofunkcyjne narzędzie przeprowadzi Cię przez proces instalacji nowej mapy, ale też umożliwi zarejestrowanie zegarka w serwisie Garmin oraz pozwoli zainstalować w zegarku inny region mapy (o ile dla Twojego modelu są takowe przypisane).

Obsługa programu jest bardzo intuicyjna. Po jego pierwszym uruchomianiu należy założyć konto poprzez podanie adresu mailowego lub zalogować się danymi z platformy Garmin Connect. Dalej podłączamy do komputera za pomocą kabla USB (kabel zawsze jest dołączony do zestawu) np. zegarek Garmin Fenix. Jeśli program rozpozna, że w urządzeniu jest zainstalowana starsza wersja mapy, to zamiast widocznego na poniższym zdjęciu napisu Dane są aktualne!, pojawi się informacja o możliwości aktualizacji mapy do nowszej wersji. Wszystko co musimy w takiej sytuacji wykonać to zaakceptować regulamin i rozpocząć proces aktualizacji. Nowa mapa automatycznie zastąpi starą wersję. Należy pamiętać o tym, aby w trakcie pobierania mapy nie odłączyć zegarka od komputera.

Garmin Express

Poza aktualizacją mapy, warto też w programie Garmin Express zwrócić uwagę na zakładkę Zarządzanie mapami. W przypadku serii Fenix 7 otrzymujemy możliwość zainstalowania w urządzeniu map TopoActive innych kontynentów. Tu procedura jest równie prosta jak w przypadku aktualizacji. Wystarczy wskazać mapę danego regionu, a następnie w dolnej części kliknąć na przycisk Zastosuj zmiany.

Instalowanie mapy Garmin Fenix

Ciekawostką i za razem sporym ułatwieniem dla użytkowników, którzy potrzebują wielu map w zegarku jest możliwość zmiany regionu mapy TopoActive Europe. Mapa całego Starego Kontynentu zajmuje blisko 12GB. Dlatego jeśli wiemy, że przez najbliższy czas nie będziemy wyjeżdżać na zachód, to dzięki opcji Zmień region możemy zainstalować w zegarku np. region Europy wschodniej. Dzięki temu zyskamy miejsce na instalacje innych map. W tym miejscu odsyłamy Was do bardzo popularnego artykułu, w którym prezentujemy listę darmowych map na Polskę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here