garmin-explore9

Garmin Explore – aplikacja do planowania tras w zegarku Garmin Fenix

Na tę aplikację czekali chyba wszyscy fani wędrówek z Fenixem na nadgarstku. Garmin Explore to aplikacja mobilna, która m.in. pozwala zaplanować trasę na smartfonie i przesłać ją bezprzewodowo do zgodnego zegarka amerykańskiego producenta. I w tym miejscu należy dodać, że aby to zrobić nie musimy znajdować się w zasięgu sieci komórkowej czy wi-fi.

Garmin Explore – kompatybilne urządzenia

Aplikacja Garmin Explore jest darmowa i można ją zainstalować na smartfonach z systemem IOS oraz Android. Na chwilę obecną producent deklaruje współpracę z następującymi seriami urządzeń:

Synchronizacja z zegarkiem

Aby móc zsynchronizować zgodny zegarek z nową aplikacją, w telefonie musi być wcześniej zainstalowana aplikacja Garmin Connect Mobile (w tej aplikacji należy utworzyć konto oraz dodać urządzenie Garmin). Po pobraniu Garmin Explore, uruchamiamy aplikację i logujemy się identycznymi danymi jak do konta Garmin Connect. Po zalogowaniu do aplikacji należy w dolnej części ekranu kliknąć na zakładkę Urządzenia. Dalej wybieramy opcję Paruj urządzenie. Jeżeli posiadamy zgodny produkt, który jest zarejestrowany w aplikacji Garmin Connect to zobaczymy go na liści.

Garmin Explore

Wybieramy urządzenie z którym chcemy powiązać aplikację. W momencie parowania urządzenie ( w naszym przypadku jest to zegarek Garmin Fenix 5 Plus) musi być włączone i znajdować się w zasięgu telefonu (zasięgu bluetooth). Przed zakończeniem konfiguracji pojawi się wyjaśnienie, z którego dowiadujemy się, że dane zbierane w zegarku mają nieco inne oznaczenie w aplikacji.

Garmin Explore

Pobieranie mapy do Garmin Explore

W związku z tym, że aplikacja działa w trybie offline musimy pobrać do pamięci telefonu wybrane obszary mapy. Aby to zrobić najpierw klikamy w ikonę mapy, która znajduje się w lewym, dolnym rogu ekranu. Następnie klikamy na ikonę koła zębatego i odszukujemy na liście pozycję Pobierz mapy. Aby móc wybrać region mapy możemy skorzystać z dwóch opcji:

  • wybierz region – w tym przypadku ręcznie wskazujemy obszar mapy (dla przykładu aby móc pobrać mapę Polski, należy tak oddalić mapę Europy, aby zobaczyć cały obszar naszego kraju)
  • wybierz punkt – pobieranie mapy odbywa się na podstawie wcześniej zapisanego w aplikacji punktu np. zaimportowanego ze zgodnego zegarka

Garmin korzysta z projektu OpenStreetMap. W ustawieniach mapy, poza opcją pobierania nowych obszarów mamy także dostęp do m.in. aktualizacji map, wyboru jednostek czy włączenia wyświetlania paska podziałki i dodatkowych pól z danymi (kurs kompasu, wysokość, prędkość)

Garmin Explore

Praca na zbiorach

Po pobraniu mapy możemy rozpocząć zabawę z aplikacją. Aby zachować porządek danych, w pierwszej kolejności należy wejść w zakładkę Biblioteka i utworzyć Zbiory. Zbiorem mogą być np. przyszłe wakacje, weekendowa wycieczka czy np. wszystkie dane odbierane z zegarka (Aktywny zbiór). Do zbiorów możemy przypisywać punkty, ślady, trasy i aktywności. W praktyce oznacza to, że możemy wcześniej w aplikacji Garmin Explore zaplanować np. wakacyjną wycieczkę, a dopiero w momencie wyjazdu dokonać synchronizacji danych. Jeden ze zbiorów musimy oznaczyć jako aktywny – w tym miejscu będą pojawiały się automatycznie nowe dane utworzone na urządzeniu.

Garmin Explore

Zapisywanie punktów

Jedną z opcji jaką daje nam aplikacja Garmin Explore jest szybkie tworzenie punktów na mapie. Aby utworzyć punkt możemy go najzwyczajniej odszukać palcem na mapie, kliknąć na niego i wybrać opcję dodaj punkt trasy. W edycji punktu możemy zmienić jego nazwę, symbol oraz współrzędne (z tej opcji edycji współrzędnych korzystamy w przypadku potrzeby odszukania na mapie konkretnych współrzędnych). W tym miejscu decydujemy też do jakiego zbioru ma zastać przypisany dany punkt. Wybierając aktywny zbiór musimy pamiętać o tym, że po synchronizacji dane zostaną automatycznie przesłane do zegarka.

Garmin Explore

Poza ręcznym odszukiwaniem punktów, aplikacja Garmin Explore pozwala też na wyszukiwanie adresów. Znajdując się w widoku mapy wystarczy klikną na ikonę lupy, a następnie wpisać ulicę. Jeżeli znajduje się ona w bazie adresów Open Street Map to zostanie wyświetlona na liście podpowiedzi. Po wybraniu danego adresu, procedura dodawana punktu wygląda tak samo jak w przypadku wyżej opisanego, ręcznego oznaczania pozycji.

Garmin Explore

Tworzenie tras w Garmin Explore

Aby rozpocząć tworzenie trasy w aplikacji Garmin Explore wchodzimy w widok mapy i klikamy w ikonkę plusa. Dalej wybieramy dodaj trasę i rozpoczynamy tworzenie trasy poprzez ręczne oznaczanie kolejnych punktów. Niestety aplikacja nie posiada opcji routingu (prowadzenia po drogach), dlatego przy tworzeniu tras należy skupić się na wstawianiu punktów w odpowiednich momentach (ważne punkty orientacyjnem zakręty itp.). W trakcie tworzenia trasy możemy korzystać z opcji edycji, która pozwala przesunąć wcześniej wstawiony do trasy punkt. Listę wszystkich możliwych opcji zostały opisane szczegółowo pod ikonką znaku zapytania.

Garmin Explore

Po stworzeniu trasy klikamy na przycisk zachowaj i analogicznie jak w przypadku tworzenia pozycji, nadajemy trasie nazwę, kolor (zamiast symbolu) oraz przypisujemy ją do konkretnego zbioru. Po synchronizacji trasa zostanie przeniesiona do zegara (pod warunkiem, że znajduje się w zbiorze, który jest powiązany z zegarkiem). Aby rozpocząć nawigację po zaplanowanej w aplikacji trasie, w zegarku należy odszukać opcję prowadzenia po kursie. W serii Fenix 5 Plus możemy skorzystać z aktywności nawigacja lub wybrać dany kurs w ramach aktywności z włączonym GPS (np. bieganie, jazda na rowerze).

Garmin Explore

Aktywności i ślady

Aplikacja Garmin Explore potrafi także odebrać z synchronizowanego z nią zegarka informacje z danej aktywności. Należy jednak mieć na uwadze to, że nie jest to aplikacja stworzona z myślą o analizie aktywności. Do tego celu należy użyć Garmin Connect Mobile. W aplikacji Explore możemy m.in. wyświetlić ślad na mapie, zobaczyć profil wysokości, dystans, czas itp. Możemy też na podstawie aktywności utworzyć ślad (nadać mu nazwę, kolor i przypisać go do danego zbioru). Warto zaznaczyć tu, że aplikacja Garmin Explore działa bez konieczności znajdowania się w zasięgu sieci komórkowej czy wi-fi. Oznacza to, że nawet znajdując się na górskim szlaku – z dala od cywilizacji możemy podejrzeć pokonaną trasę w telefonie i ewentualnie na jej podstawie utworzyć drogę powrotną.

Garmin Explore

Zainteresowanych zakupem zegarka z serii Garmin Fenix lub innego urządzenia treningowego bądź nawigacyjnego marki Garmin serdecznie zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.pl

Grupa FenixWorld na FB

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata zegarków Garmin Fenix.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij dalej.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Łukasz

Łukasz

19 komentarzy do wpisu „Garmin Explore – aplikacja do planowania tras w zegarku Garmin Fenix”

    • Zauważyłem, że Garmin dodał wsparcie dla modelu Tactix Charlie. Byłbym bardzo wdzięczny za sprawdzenie czy faktycznie działa już to połączenie. Zastanawiam się nad kupnem tego zegarka, a aplikacja wydaje się być całkiem przydatna.

  1. Posiadam zegarek Fenix 5X. Aplikacja do pewnego czasu działała prawidłowo. Nagle pojawiły się problemy z synchronizacją: trwa długo i pojawia się komunikat, że się nie udała. Oczywiście zegarek jest połączony. Czy może mi ktoś pomóc i wskazać rozwiązanie problemu ? Z góry dziękuję.

  2. Niestety nawigacja nie dostosowuje aktualnej pozycji do wyznaczonej trasy. Tzn., gdy wyznaczy się punkt startowy, ale rozpocznie się wędrówkę z innego punktu, to mapa nie dostosowuje naszej pozycji do trasy, tylko ciagle odnosi się do wcześniej wyznaczonego punktu startowego. Tak samo gdy zejdzie się z trasy, wybierając np. inna drogę. Mapa nie dostosowuje naszej decyzji do wcześniej wyznaczonej trasy. Należy wówczas wyłączyć trasę i włączyć prowadzenie do zapisanego w pamięci jakiegoś punktu do którego się udajemy (waypoint). Szkoda, ze nie ma tej intuicyjnej funkcji dostosowania oraz sugestii trasy.

Dodaj komentarz

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here