garmin-explore9

Garmin Explore – aplikacja do planowania tras w zegarku Garmin Fenix

Na tę aplikację czekali chyba wszyscy fani wędrówek z Fenixem na nadgarstku. Garmin Explore to aplikacja mobilna, która m.in. pozwala zaplanować trasę na smartfonie i przesłać ją bezprzewodowo do zgodnego zegarka amerykańskiego producenta. I w tym miejscu należy dodać, że aby to zrobić nie musimy znajdować się w zasięgu sieci komórkowej czy wi-fi.

Garmin Explore – kompatybilne urządzenia

Aplikacja Garmin Explore jest darmowa i można ją zainstalować na smartfonach z systemem IOS oraz Android. Na chwilę obecną producent deklaruje współpracę z następującymi seriami urządzeń:

 • Garmin Instinct oraz Instinct 2
 • Garmin GPSMap 66
 • Garmin Fenix 5/Fenix 5 Plus
 • Garmin Fenix 6
 • Garmin Fenix 7
 • Garmin Tactix
 • Garmin Enduro
 • Garmin Quatix 6
 • Garmin Epix 2

Synchronizacja z zegarkiem

Aby móc zsynchronizować zgodny zegarek z nową aplikacją, w telefonie musi być wcześniej zainstalowana aplikacja Garmin Connect Mobile (w tej aplikacji należy utworzyć konto oraz dodać urządzenie Garmin). Po pobraniu Garmin Explore, uruchamiamy aplikację i logujemy się identycznymi danymi jak do konta Garmin Connect. Po zalogowaniu do aplikacji należy w dolnej części ekranu kliknąć na zakładkę Urządzenia. Dalej wybieramy opcję Paruj urządzenie. Jeżeli posiadamy zgodny produkt, który jest zarejestrowany w aplikacji Garmin Connect to zobaczymy go na liści.

Garmin Explore

Wybieramy urządzenie z którym chcemy powiązać aplikację. W momencie parowania urządzenie ( w naszym przypadku jest to zegarek Garmin Fenix 5 Plus) musi być włączone i znajdować się w zasięgu telefonu (zasięgu bluetooth). Przed zakończeniem konfiguracji pojawi się wyjaśnienie, z którego dowiadujemy się, że dane zbierane w zegarku mają nieco inne oznaczenie w aplikacji.

Garmin Explore

Pobieranie mapy do Garmin Explore

W związku z tym, że aplikacja działa w trybie offline musimy pobrać do pamięci telefonu wybrane obszary mapy. Aby to zrobić najpierw klikamy w ikonę mapy, która znajduje się w lewym, dolnym rogu ekranu. Następnie klikamy na ikonę koła zębatego i odszukujemy na liście pozycję Pobierz mapy. Aby móc wybrać region mapy możemy skorzystać z dwóch opcji:

 • wybierz region – w tym przypadku ręcznie wskazujemy obszar mapy (dla przykładu aby móc pobrać mapę Polski, należy tak oddalić mapę Europy, aby zobaczyć cały obszar naszego kraju)
 • wybierz punkt – pobieranie mapy odbywa się na podstawie wcześniej zapisanego w aplikacji punktu np. zaimportowanego ze zgodnego zegarka

Garmin korzysta z projektu OpenStreetMap. W ustawieniach mapy, poza opcją pobierania nowych obszarów mamy także dostęp do m.in. aktualizacji map, wyboru jednostek czy włączenia wyświetlania paska podziałki i dodatkowych pól z danymi (kurs kompasu, wysokość, prędkość)

Garmin Explore

Praca na zbiorach

Po pobraniu mapy możemy rozpocząć zabawę z aplikacją. Aby zachować porządek danych, w pierwszej kolejności należy wejść w zakładkę Biblioteka i utworzyć Zbiory. Zbiorem mogą być np. przyszłe wakacje, weekendowa wycieczka czy np. wszystkie dane odbierane z zegarka (Aktywny zbiór). Do zbiorów możemy przypisywać punkty, ślady, trasy i aktywności. W praktyce oznacza to, że możemy wcześniej w aplikacji Garmin Explore zaplanować np. wakacyjną wycieczkę, a dopiero w momencie wyjazdu dokonać synchronizacji danych. Jeden ze zbiorów musimy oznaczyć jako aktywny – w tym miejscu będą pojawiały się automatycznie nowe dane utworzone na urządzeniu.

Garmin Explore

Zapisywanie punktów

Jedną z opcji jaką daje nam aplikacja Garmin Explore jest szybkie tworzenie punktów na mapie. Aby utworzyć punkt możemy go najzwyczajniej odszukać palcem na mapie, kliknąć na niego i wybrać opcję dodaj punkt trasy. W edycji punktu możemy zmienić jego nazwę, symbol oraz współrzędne (z tej opcji edycji współrzędnych korzystamy w przypadku potrzeby odszukania na mapie konkretnych współrzędnych). W tym miejscu decydujemy też do jakiego zbioru ma zastać przypisany dany punkt. Wybierając aktywny zbiór musimy pamiętać o tym, że po synchronizacji dane zostaną automatycznie przesłane do zegarka.

Garmin Explore

Poza ręcznym odszukiwaniem punktów, aplikacja Garmin Explore pozwala też na wyszukiwanie adresów. Znajdując się w widoku mapy wystarczy klikną na ikonę lupy, a następnie wpisać ulicę. Jeżeli znajduje się ona w bazie adresów Open Street Map to zostanie wyświetlona na liście podpowiedzi. Po wybraniu danego adresu, procedura dodawana punktu wygląda tak samo jak w przypadku wyżej opisanego, ręcznego oznaczania pozycji.

Garmin Explore

Planowanie trasy dla zegarka Garmin Fenix 6 nigdy nie było łatwiejsze

Aby rozpocząć tworzenie kursu (własnej trasy) w aplikacji Garmin Explore wchodzimy w widok mapy i klikamy w ikonkę plusa. Dalej wybieramy Utwórz kurs i rozpoczynamy tworzenie trasy poprzez ręczne oznaczanie kolejnych punktów. Niestety aplikacja nie posiada opcji routingu (prowadzenia po drogach), dlatego przy tworzeniu tras należy skupić się na wstawianiu punktów w odpowiednich momentach (ważne punkty orientacyjnem zakręty itp.). Po aktualizacji z pierwszego kwartału 2022 roku, aplikacja Garmin Explore umożliwia już planowanie własnych kursów w sposób zautomatyzowany. Jest to bardzo duże ułatwienie, które podnosi komfort korzystania z aplikacji. Teraz wystarczy wybrać kolejne punkty na mapie, a trasa zostanie obliczona po drogach. W trakcie tworzenia kursu możemy korzystać z opcji edycji, która pozwala przesunąć wcześniej wstawiony do trasy punkt. Aby zmienić przebieg trasy wystarczy przeciągnąć palcem wskazany fragment. Robi się to w taki sam sposób jak edycja trasy w Google Maps. Lista wszystkich możliwych opcji związanych z planowaniem trasy dla np. zegarka Garmin Fenix 7 została opisana szczegółowo pod ikonką znaku zapytania.

Garmin Explore

Po stworzeniu trasy klikamy na przycisk zachowaj i analogicznie jak w przypadku tworzenia pozycji, nadajemy trasie nazwę, kolor (zamiast symbolu) oraz przypisujemy ją do konkretnego zbioru. Po synchronizacji trasa zostanie przeniesiona do zegara (pod warunkiem, że znajduje się w zbiorze, który jest powiązany z zegarkiem). Aby rozpocząć nawigację po zaplanowanej w aplikacji trasie, w zegarku należy odszukać opcję prowadzenia po kursie. W serii Fenix 5 Plus możemy skorzystać z aktywności nawigacja lub wybrać dany kurs w ramach aktywności z włączonym GPS (np. bieganie, jazda na rowerze).

Garmin Explore

Aktywności i ślady

Aplikacja Garmin Explore potrafi także odebrać z synchronizowanego z nią zegarka informacje z danej aktywności. Należy jednak mieć na uwadze to, że nie jest to aplikacja stworzona z myślą o analizie aktywności. Do tego celu należy użyć Garmin Connect Mobile. W aplikacji Explore możemy m.in. wyświetlić ślad na mapie, zobaczyć profil wysokości, dystans, czas itp. Możemy też na podstawie aktywności utworzyć ślad (nadać mu nazwę, kolor i przypisać go do danego zbioru). Warto zaznaczyć tu, że aplikacja Garmin Explore działa bez konieczności znajdowania się w zasięgu sieci komórkowej czy wi-fi. Oznacza to, że nawet znajdując się na górskim szlaku – z dala od cywilizacji możemy podejrzeć pokonaną trasę w telefonie i ewentualnie na jej podstawie utworzyć drogę powrotną.

Garmin Explore

Naszym zdaniem zaktualizowana wersja aplikacji Explore, która uwzględnia routing dróg, stanowi aktualnie jedną z najlepszych opcji mobilnego planowania tras dla zgodnych produktów Garmin.

Zainteresowanych zakupem zegarka z serii Garmin Fenix lub innego urządzenia treningowego bądź nawigacyjnego marki Garmin, które jest zgodne z aplikacją Garmin Explore serdecznie zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR – Autoryzowanego Partnera Garmin w Polsce.

Grupa FenixWorld na FB

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata zegarków Garmin Fenix.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij dalej.

Łukasz

Łukasz

19 komentarzy do wpisu „Garmin Explore – aplikacja do planowania tras w zegarku Garmin Fenix”

  • Zauważyłem, że Garmin dodał wsparcie dla modelu Tactix Charlie. Byłbym bardzo wdzięczny za sprawdzenie czy faktycznie działa już to połączenie. Zastanawiam się nad kupnem tego zegarka, a aplikacja wydaje się być całkiem przydatna.

 1. Posiadam zegarek Fenix 5X. Aplikacja do pewnego czasu działała prawidłowo. Nagle pojawiły się problemy z synchronizacją: trwa długo i pojawia się komunikat, że się nie udała. Oczywiście zegarek jest połączony. Czy może mi ktoś pomóc i wskazać rozwiązanie problemu ? Z góry dziękuję.

 2. Niestety nawigacja nie dostosowuje aktualnej pozycji do wyznaczonej trasy. Tzn., gdy wyznaczy się punkt startowy, ale rozpocznie się wędrówkę z innego punktu, to mapa nie dostosowuje naszej pozycji do trasy, tylko ciagle odnosi się do wcześniej wyznaczonego punktu startowego. Tak samo gdy zejdzie się z trasy, wybierając np. inna drogę. Mapa nie dostosowuje naszej decyzji do wcześniej wyznaczonej trasy. Należy wówczas wyłączyć trasę i włączyć prowadzenie do zapisanego w pamięci jakiegoś punktu do którego się udajemy (waypoint). Szkoda, ze nie ma tej intuicyjnej funkcji dostosowania oraz sugestii trasy.

Dodaj komentarz

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here