Latarka w zegarku Garmin Fenix 7x
Latarka w zegarku Garmin Fenix 7x

Latarka w zegarku Garmin Fenix 7x

Czy latarka w zegarku ma rację byty czy to może zwykły marketingowy chwyt – nieprzydatny do niczego gadżet? Naszym zdaniem Garmin wyposażając swój topowy model w funkcję latarki pokazał światu, że nie spoczywa na laurach i nadal może czymś zaskoczyć użytkowników. A czy latarka spełnia swoją rolę? Tego dowiecie się z tego artykułu. 

Na początku chciałbym podkreślić, że funkcja latarki jest dostępna wyłącznie w serii Fenix 7X (zegarki z kopertą o średnicy 51mm). Modele te posiadają w górnej krawędzi obudowy (na godzinie 12) zintegrowaną latarkę wielodiodową. Dwie diody led o barwie białej oraz jedna o barwie czerwonej w czasie gdy nie są używane (włączone) nie rzucają się w oczy. Takie umiejscowienie ledów jest bardzo praktyczne, gdyż pozwala w naturalny sposób oświetlić znajdującą się przed nami przestrzeń.

Latarka w zegarku Garmin Fenix 7X

W celu szybkiego włączenia latarki wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk „Light”. Możemy też wybrać funkcję latarki z menu podręcznego lub przypisać klawisz skrótu do jednej z siedmiu dostępnych kombinacji. Jak już wspomniałem wcześniej Fenix 7X posiada dwa ledy o barwie białej i tu możemy dostosować moc świecenia w czterostopniowej skali. Z kolei w ramach światła czerwonego jest dostępny jeden poziom mocy świecenia.

Czy latarka w Fenix 7X sprawdzi się jako oświetlenie w trakcie wędrówki?

Garmin nie podaje informacji o natężeniu lumenów czy zasięgu światła, ale po przeprowadzonym teście mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że strumień światła rozprasza się na mniej więcej 2-3 metry. W żaden sposób nie może to konkurować z tradycyjnymi latarkami, ale przecież nie o to w tym chodzi. Latarka w zegarku stanowi swego rodzaju podręczny dodatek, który zawsze mamy przy sobie i idealnie sprawdzi się w sytuacjach awaryjnych, kiedy to potrzebujemy szybkiego dostępu do światła.

Poza wykorzystaniem na zewnątrz warto wspomnieć o działaniu latarki w pomieszczeniu. Jako ojciec małych dzieci bardzo często jestem zmuszony w nocy do delikatnego podświetlenia pokoju. Do tego celu Fenix 7X sprawdza się w 100% – i to na najniższym poziomie mocy świecenia w barwie białej.

Zwiększ swoją widoczność w trakcie treningu

Oprócz funkcji stałego oświetlenia, możemy także skorzystać z trybu stroboskopowego, w którym producent przewidział opcje dostosowywania prędkości mrugania oraz sposobu świecenia (miganie, tętno, własne, serie, krótkie). W ramach tryby „własnego” możemy też wybrać kolor oświetlenia. W pozostałych trybach światła stroboskopowego zawsze jest barwa biała. W ramach aktywności wykonywanych na zewnątrz (np. bieganie, kolarstwo, wędrówka, spacer, itp.) także możemy skorzystać z oświetlenia. Po przejściu do ustawień danej aktywności uzyskujemy dostęp do edycji trybu świecenia, prędkości oraz barwy. Ponadto istnieje też możliwość zdefiniowania tego, kiedy światło ma się uruchamiać. Poza standardem włączenia i wyłączenia oświetlenia dla danej aktywności istnieje jeszcze opcja włączenia oświetlenia  po zachodzie słońca. To rozwiązanie uważam za najbardziej przydatne. Podobnie jak w przypadku latarki, tak i wczasie biegu umiejscowienie ledów sprawdza się perfekcyjnie. Wykonując naturalny ruch ręką ugiętą w łokciu (w trakcie biegu) lub bardziej wyprostowaną (w trakcie maszerowania) pulsujące światło w czerwonej barwie jest bez problemu zauważalne dla pojazdów, rowerów i czy innych obiektów zbliżających się do nas od tyłu. Jak to wygląda w praktyce możecie obejrzeć w końcówce poniżej załączonego filmu.

Moim zdaniem

Podsumowując, pomysł umieszczenia ledów w obudowie zegarka Garmin Fenix 7X jak najbardziej do mnie przemawia. Nie miałem co prawda czasu przetestować jeszcze wpływu oświetlenia na zużycie baterii, jednak warto tu podkreślić, że topowy Fenix oferuje aż 89 godzin ciągłej pracy z włączonym GPS. Dla moich potrzeb, gdzie w tygodniu wykonuję około 5 godzin treningu na powietrzu, to aż nadto i bez najmniejszego problemu mogę „poświęcić” nieco energii na oświetlenie w trakcie wieczornego biegu. Na zakończenie dodam jeszcze, że stroboskopowe oświetlenie w białej barwie sprawdzi się też jakoś światło ostrzegawcze w trakcie jazdy na rowerze, kiedy zegarek jest zapięty w uchwycie na kierownicy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here