active-activity-adventure

Powrót po śladzie z zegarkiem Garmin Fenix 5 Plus

Wszystkie zegarki z serii Garmin Fenix zostały wyposażone w funkcję powrotu po śladzie (Track Back). Zasada działania tej funkcji jak sama nazwa wskazuje jest bardzo prosta i polega na doprowadzeniu nas tą samą trasą do miejsca w którym rozpoczęliśmy aktywność. Nowością jaka została dodana do tego tryby w serii zegarków Fenix 5 Plus jest opcja powrotu po innej trasie.

Korzystanie z funkcji track back

Funkcja powrotu po śladzie jest domyślnie przypisana dla aktywności przy których korzystamy z GPS. Po rozpoczęciu na przykład biegu, zegarek Garmin Fenix cały czas zapisuje pokonaną przez nas dotychczas drogę. W modelach z fabrycznie zainstalowaną mapą (Fenix 5X i cała seria Fenix 5 Plus) przebiegniętą trasę możemy podejrzeć na podkładzie mapy, co zostało zaprezentowane na poniższym zdjęciu.

Wróć do startu Garmin Fenix
Podgląd pokonanej trasy widoczny na zegarku Garmin Fenix 5 Plus – czerwona ciągła linia

Funkcja powrotu do startu jest szczególnie przydatna, gdy biegamy w nieznanym terenie. W razie zgubienia się wystarczy kliknąć przycisk start/stop (prawy, górny) i z wyświetlonej listy wybrać  wróć do startu. W modelach bez mapy wybranie tej opcji spowoduje rozpoczęcie nawigacji po tej samej trasie, którą już wcześniej przebiegliśmy. Tak jakbyśmy wracali po rozwiniętej w czasie biegu nitce. Na ekranie pojawi się jedynie ślad, bez żadnego podkładu, a zegarek poda komendy o tym, że jesteśmy na kursie lub z niego zboczyliśmy. Z kolei w zegarkach, które mają zainstalowaną mapę, funkcja powrotu do startu została udoskonalona. Poza klasycznym trybem TrackBack mamy nową opcję o nazwie Trasa.

garmin-fenix-powrót-po-sladzie

Po wybraniu opcji powrotu po trasie, zegarek obliczy nową drogę do miejsca w którym rozpoczęliśmy aktywność. Przy wytyczaniu trasy brane są pod uwagę założenia trasowania, jakie mamy ustawione dla danego rodzaju aktywności (metoda obliczania tras i unikania niektórych typów dróg). Dużą zaletą tej formy powrotu jest to, że widzimy mapę, a zegarek informuje nas o zbliżających się skrętach. Nawigowanie po nowej trasie pozwala też bardzo często „zaoszczędzić” kilometrów i wrócić do początku krótszą drogą.

Wróć do startu Garmin Fenix 5 Plus
Powrót po śladzie z podkładem mapy

Funkcja powrotu do startu to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala skupić się na treningu. W razie zbłądzenia z pomocą przyjdzie Garmin Fenix :).

Grupa FenixWorld na FB

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata zegarków Garmin Fenix.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij dalej.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Łukasz

Łukasz

Dodaj komentarz

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here