active-activity-adventure

Powrót po śladzie z zegarkiem Garmin Fenix 5 Plus

Wszystkie zegarki z serii Garmin Fenix zostały wyposażone w funkcję powrotu po śladzie (Track Back). Zasada działania tej funkcji jak sama nazwa wskazuje jest bardzo prosta i polega na doprowadzeniu nas tą samą trasą do miejsca w którym rozpoczęliśmy aktywność. Nowością jaka została dodana do tego tryby w serii zegarków Fenix 5 Plus jest opcja powrotu po innej trasie.

Korzystanie z funkcji track back

Funkcja powrotu po śladzie jest domyślnie przypisana dla aktywności przy których korzystamy z GPS. Po rozpoczęciu na przykład biegu, zegarek Garmin Fenix cały czas zapisuje pokonaną przez nas dotychczas drogę. W modelach z fabrycznie zainstalowaną mapą (Fenix 5X i cała seria Fenix 5 Plus) przebiegniętą trasę możemy podejrzeć na podkładzie mapy, co zostało zaprezentowane na poniższym zdjęciu.

Wróć do startu Garmin Fenix
Podgląd pokonanej trasy widoczny na zegarku Garmin Fenix 5 Plus – czerwona ciągła linia

Funkcja powrotu do startu jest szczególnie przydatna, gdy biegamy w nieznanym terenie. W razie zgubienia się wystarczy kliknąć przycisk start/stop (prawy, górny) i z wyświetlonej listy wybrać  wróć do startu. W modelach bez mapy wybranie tej opcji spowoduje rozpoczęcie nawigacji po tej samej trasie, którą już wcześniej przebiegliśmy. Tak jakbyśmy wracali po rozwiniętej w czasie biegu nitce. Na ekranie pojawi się jedynie ślad, bez żadnego podkładu, a zegarek poda komendy o tym, że jesteśmy na kursie lub z niego zboczyliśmy. Z kolei w zegarkach, które mają zainstalowaną mapę, funkcja powrotu do startu została udoskonalona. Poza klasycznym trybem TrackBack mamy nową opcję o nazwie Trasa.

garmin-fenix-powrót-po-sladzie

Po wybraniu opcji powrotu po trasie, zegarek obliczy nową drogę do miejsca w którym rozpoczęliśmy aktywność. Przy wytyczaniu trasy brane są pod uwagę założenia trasowania, jakie mamy ustawione dla danego rodzaju aktywności (metoda obliczania tras i unikania niektórych typów dróg). Dużą zaletą tej formy powrotu jest to, że widzimy mapę, a zegarek informuje nas o zbliżających się skrętach. Nawigowanie po nowej trasie pozwala też bardzo często „zaoszczędzić” kilometrów i wrócić do początku krótszą drogą.

Wróć do startu Garmin Fenix 5 Plus
Powrót po śladzie z podkładem mapy

Funkcja powrotu do startu to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala skupić się na treningu. W razie zbłądzenia z pomocą przyjdzie Garmin Fenix :).

Grupa FenixWorld na FB

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata zegarków Garmin Fenix.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij dalej.

Łukasz

Łukasz

Dodaj komentarz

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here