Porównanie Garmin Fenix 5X i Garmin Fenix 5X Plus
Porównanie Garmin Fenix 5X i Garmin Fenix 5X Plus

Porównanie Garmin Fenix 5X i Garmin Fenix 5X Plus

W związku z bardzo często powtarzającymi się zapytaniami o wskazanie różnic między modelami Garmin Fenix 5X oraz Garmin Fenix 5X Plus postanowiliśmy przygotować najdokładniejsze w sieci zestawienie obu zegarków. Zapraszamy do lektury.

Wygląd zewnętrzny i gabaryty

Wizualnie oba modele są do siebie bardzo podobne. Garmin do produkcji nowszego „Plusa” wykorzystał obudowę z modelu Fenix 5X. Zachowano identyczne przyciski oraz szafirowe, wypukłe szkiełko. Paski QuickFit o szerokości 26 milimetrów w obu przypadkach wykonane są z silikonu i umożliwiają szybkie wypięcie bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi. Zarówno paski jak i zapinka mają czarny kolor. Różnią się między sobą jedynie fakturą. Kolejną wizualną różnicę stanowi wzór ramki. W modelu Fenix 5X Plus dodano delikatne wcięcie na całym obwodzie ramki. Zmianie uległa też podziałka minut na tarczy.

Garmin Fenix 5X i Garmin Fenix 5X Plus
Garmin Fenix 5X i Garmin Fenix 5X Plus

Tylna część obu zegarków również został wykonana ze stali nierdzewnej. Na obudowie znajdziemy numer seryjny zegarka, jego nazwę oraz oznaczenie wodoszczelności (100m). Fenix 5X Plus posiada też identyczne, czteropinowe gniazdo do zasialania. Oba Fenixy posiadają nadgarstkowy system pomiaru tętna Garmin HR Elevte. Zauważalną różnicą jest zastosowanie dodatkowej diody w „Plusie”, która jest odpowiedzialna za dostarczanie informacji o poziomie tlenu we krwi (pulsoksymetr).

Garmin Fenix 5X i Garmin Fenix 5X Plus
Garmin Fenix 5X i Garmin Fenix 5X Plus

Do obsługi zegarków wykorzystujemy pięć przycisków, które znajdują się na lewej i prawej krawędzi obudowy. Zegarki nie posiadają ekranu dotykowego.

Garmin Fenix 5X Garmin Fenix 5X Plus
Rok premiery 2017 2018
Wymiary fizyczne 51 × 51 × 17,5 mm 51 × 51 × 17,5 mm
Średnica ekranu 1,2″ 1,2″
Rodzaj szkiełka wypukłe szkiełko szafirowe wypukłe szkiełko szafirowe
Rozdzielczość wyświetlacza 240 x 240 pikseli 240 x 240 pikseli
Ilość obsługiwanych kolorów 64 64
Masa 98g 96g
Materiał ramki stal nierdzewna stal nierdzewna

Bateria

Garmin przyzwyczaił nas już do tego, że nie chwali się pojemnością baterii jaka została użyta w danym modelu. Z instrukcji obsługi obu zegarków wynika, że są one zasilane baterią litowo-jonową, a zakres temperatury w jakiej mogą prawidłowo pracować Fenixy to -200C do do +450C. Niemniej jednak mamy dostęp do czasów pracy zegarków w poszczególnych trybach. Widać tu sporą przewagę modelu Garmin Fenix 5X Plus.

Garmin Fenix 5X Garmin Fenix 5X Plus

Tryb smartwatch z całodobowym śledzeniem aktywności

i nadgarstkowym pomiarem tętna

do 12 dni do 20 dni

Tryb GPS
z nadgarstkowym pomiarem tętna

do 20 godzin do 33 godzin

Tryb GPS UltraTrac z żyroskopową nawigacją zliczeniową

do 35 godzin do 70 godzin

Tryb GPS z zegar- kowym pomiarem tętna i strumienio- wego przesyłania muzyki

brak odtwarzacza muzyki do 13 godzin

Płatności Garmin Pay w Fenix 5X Plus

Garmin Fenix 5X Plus tak jak i cała seria „Plusów” został wyposażony w funkcję płatności zbliżeniowych Garmin Pay. Do dokonywania transakcji za pośrednictwem zegarka i terminala płatniczego wykorzystywany jest protokół NFC, którego w modelu Fenix 5X nie ma.  W związku z czym, modele bez „Plusa” w nazwie nigdy nie otrzymają wsparcia dla tej funkcji (piszemy o tym, bo dość często pytacie nas w mailach o to czy Garmin ma w planach dodatnie płatności do starszych Fenixów). Aby móc płacić zegarkiem należy utworzyć wirtualny portfel co możemy uczynić za pośrednictwem aplikacji Garmin Connect Mobile. Co ważne, po skonfigurowaniu portfela, aby dokonać płatności zegarkiem nie musimy znajdować się w zasięgu telefonu. Wystarczy sam Fenix 5X Plus. Więcej o systemie Garmin Pay pisaliśmy w tym artykule.

Garmin Fenix 5X Plus
Płatność zegarkiem Garmin Fenix 5X Plus

Pulsoksymetr w Garmin Fenix 5X Plus

Garmin Fenix 5X Plus posiada zegarkowy pulsoksymetr do pomiaru poziomu tlenu we krwi. Znajomość danych dotyczących poziomu stężenia tlenu we krwi pomaga określić, jak organizm aklimatyzuje się do wysokości w sportach alpinistycznych i ekspedycjach. Kiedy widżet pulsoksymetru jest włączony, urządzenie analizuje poziom tlenu we krwi oraz wysokość za każdym razem, gdy użytkownik jest w bezruchu. Profil wysokości pomaga w odczytywaniu zmian analizowanych przez pulsoksymetr stosownie do aktualnej wysokości, na której znajduje się użytkownik. Na urządzeniu odczyty pulsoksymetru wyświetlają się jako procent stężenia tlenu we krwi oraz jako odpowiedni kolor na wykresie. Za pomocą konta Garmin Connect można wyświetlić dodatkowe informacje dotyczące odczytów pulsoksymetru, w tym obecne trendy z ostatnich kilku dni.

Fenix 5X Plus Pulsoksymetr
Widżet Pulsoksymetru w Garmin Fenix 5X Plus

Odtwarzacz muzyki w Garmin Fenix 5X Plus

Kolejną różnicę między zegarkami stanowi odtwarzacz muzyki dostępny w Garmin Fenix 5X Plus. Model ten przesyła bezprzewodowo muzykę do słuchawek bluetooth. Możemy skorzystać z bazy własnych utworów lub zainstalować w zegarku aplikację Spotify albo Deezer. W tym miejscu można wspomnieć o tym, że Fenix 5X posiada funkcję sterowania muzyką. O tym jak wygląda to w praktyce pisaliśmy w tym artykule.

Garmin Fenix 5X Plus
Odtwarzacz muzyki w Garmin Fenix 5X Plus

Monity dźwiękowe

W oby modelach można skonfigurować głosowe powiadomienia o np. tętnie czy tempie z jakim się poruszamy. Informacje te w zależności od ustawień są przekazywane co kilometr lub co ustalony czas. W przypadku Fenixa 5X Plus wystarczy mieć słuchawki bluetooth (nie musimy mieć przy sobie telefonu). Z kolei jeżeli chcemy aby Fenix 5X przerwał odtwarzanie muzyki i poinformował nas głosowo o wybranych parametrach, to musimy znajdować się w zasięgu telefonu. W „Plusie” monity dźwiękowe można zdefiniować z poziomu ustawień zegarka, a w przypadku modelu 5x trzeba zajrzeć do aplikacji Garmin Connect Mobile.

Widżet ClimbPro

Wszystkie „Plusy” w tym model Garmin Fenix 5X Plus został wyposażony w nową funkcję o nazwie ClimbPro. Jest to funkcja, która pozwala biegaczom i rowerzystom, którzy trenują w terenie górzystym lepiej poznać, przygotować się i rozłożyć siły na pokonanie zaplanowanej trasy. W praktyce działa to tak:

  • Po utworzeniu kursu i wgraniu go do kompatybilnego urządzenia, funkcja ClimbPro analizuje ten kurs i wykrywa sekcje związane ze wzniosem
  • Biegacz czy kolarz widzi swoją pozycję na graficznie przedstawionym wznosie oraz poziom nachylanie, odległość jaka jeszcze pozostała do pokonania oraz wysokość
  • Widżet posiada dwa tryby pracy, które przełączają się automatycznie w trakcie pokonywania trasy. Tryb w trakcie podbiegu oraz tryb poza podbiegiem. W trybie poza podbiegiem widzimy odległość do jaka dzieli nas do kolejnego wzniosu (Distance to 5.43) oraz informacje dotyczące tego wzniosu.
Garmin Fenix 5X Plus
Widżet ClimbPro w Garmin Fenix 5X Plus

Mapa i funkcje nawigacyjne

Fenix 5X to jedyny zegarek z serii Fenix 5, który posiada mapę. W przypadku „Plusów” każdy model posiada w standardzie mapę TopoActive Europe. Oba zegarki  nie różnią się pod względem funkcji nawigacyjnych. O możliwościach jakie daje mapa w zegarku pisaliśmy w tym artykule.

Podsumowanie

Lepsza bateria, pulsoksymetr, płatności zegarkiem, odtwarzacz muzyki, monity dźwiękowe, widżet ClimbPro – to funkcje za które w dniu pisania tego artykułu trzeba zapłacić o +-1000zł więcej za zegarek Garmin Fenix 5X Plus w stosunku do modelu Garmin Fenix 5X.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem zegarka z serii Garmin Fenix lub innym modelem urządzenia Garmin to koniecznie zajrzyj do sklepu TRIGAR.pl lub odwiedź jeden z salonów firmowych tej firmy.

One comment

  1. Pingback: Jaki zegarek do biegów ultra? - Running.Trigar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here