Co wybrać? Garmin Fenix 5 PLUS czy Fenix 6 – porównanie zegarków
Co wybrać? Garmin Fenix 5 PLUS czy Fenix 6 – porównanie zegarków

Co wybrać? Garmin Fenix 5 PLUS czy Fenix 6 – porównanie zegarków

Podjęliśmy decyzję, chcemy kupić Fenixa. Okazuje się jednak, że wybranie modelu zegarka to nie wszystko. Przecież wersji Fenixów jest tak wiele! Tak to prawda, wersji jest sporo, a ten artykuł ma ułatwić wybranie wersji, która spełni Twoje oczekiwania.

Wielkość koperty

Najpierw dokonajmy najważniejszego rozróżnienia. W każdej z serii Fenixów znajdziemy modele o trzech wielkościach koperty.

  • Zegarki najmniejsze to Fenix 5s PLUS oraz Fenix 6s. „s” od angielskiego „small” oznacza najmniejszą kopertę o przekątnej 42mm. Tylko modele „s” występują w damskiej kolorystyce (białe oraz białe ze złotymi elementami).
  • Modele środkowe, z uniwersalną kopertą o przekątnej 47mm nie mają żadnych dodatków przy cyfrze, to po prostu modele Fenix 5 PLUS lub Fenix 6.
  • Z kolei modele z największą kopertą (51mm) Fenixy 5x PLUS oraz Fenixy 6x posiadają w nazwie literę „x” od „XL”.
Wielkość zegarków Fenix 6x, 6 oraz 6s
Od lewej: Fenix 6s, Fenix 6 oraz Fenix 6x

Pisząc o „serii Fenix 5 PLUS” będę miał na myśli zegarki o każdej wielkości koperty, a więc: Fenixy 5s, 5 oraz 5x PLUS. Co ważne, wielkość samej koperty w serii Fenix 5 PLUS nie pociąga za sobą większego wyświetlacza. Każdy z zegarków będzie miał ekran o przekątnej 1,2 cala i rozdzielczości 240 x 240 pikseli.

Dopiero w modelach serii Fenix 6, a więc modelach Fenix 6s, 6 oraz 6x wraz ze zwiększaniem wielkości koperty rośnie także wielkość wyświetlacza. Fenix 6s ma wyświetlacz o przekątnej 1,2 cala i 240 x 240 pikseli, Fenix 6 – 1,3 cala i 260 x 260 pikseli, a Fenixa 6x – 1,4 cala i 280 x 280 pikseli.

Rodzaj wyświetlacza

Osoby, które wcześniej nie posiadały zegarka sportowego czasami pytają dlaczego wyświetlacze w Fenixach są „blade”. Warto wiedzieć, że to zabieg celowy, są to bowiem wyświetlacze kontrastowe. To zupełnie inny typ ekranów niż te używane w smartfonach czy zwykłych smartwatchach. Wyświetlacze kontrastowe charakteryzują się tym, że są cały czas włączone i nie wygaszają się, tak jak ma to miejsce np. w smartfonach. Dzięki temu podczas uprawiania sportu nie trzeba zegarkiem poruszać, stukać po ekranie czy naciskać przycisków aby uaktywnić ekran. Jeśli ktoś biegał z Samsungiem czy Apple Watchem wie jak bardzo wygaszające się ekrany przeszkadzają w treningu. Dodatkowo ekrany kontrastowe w zegarkach Garmin są dobrze widoczne w świetle słonecznym i pobierają niewielką ilość energii. To pozwala pracować Fenixom, w zależności od ustawień, nawet do kilku tygodni w trybie zegarka.

Kwestia wielkości koperty jest sprawą indywidualną i warto wybrać taki model, który będzie dla nas wygodny. Kobiety najchętniej wybierają modele „s” natomiast mężczyźni wybierają pomiędzy modelami „środkowymi” czyli Fenix 5 PLUS/6 oraz modelami z największą kopertą, Fenix 5x PLUS/6x.

Seria Garmin Fenix 5 PLUS

Rodzaj szkła

Krótko scharakteryzujmy czym różnią się między sobą Fenixy 5 PLUS. Wiemy już, że każdy z nich pomimo różnic w kopercie ma tej samej wielkości wyświetlacz. Poszczególne modele różnią się jednak szkłem, które może być ono mineralne lub szafirowe. Szkło mineralne to standardowe szkło używane w zegarkach i można je zarysować. Szkło szafirowe jest niezwykle twarde i w praktyce można je zarysować jedynie tak twardymi materiałami jak diament. W codziennym użytkowaniu, a nawet ekstremalnym (wywrotka na rowerze i uderzenie o asfalt) szkło się nie zarysuje. W internecie można znaleźć jednak informacje o tym, że szkło szafirowe łatwiej pęka niż szkło mineralne. Być może jest tak w odniesieniu do szkieł o dużej powierzchni. Jednak przy małej powierzchni pęknięcie szkła szafirowego nie jest możliwe. Nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem. Jeśli znajdziemy takie zdjęcie w internecie należy mu się zawsze dobrze przyjrzeć. Okazuje się, że pęknięte szkła to zawsze tylko szkła hartowane naklejane przez użytkowników jako dodatkowe zabezpieczenie. Dodatkowe szkiełka faktycznie łatwo pękają.

Na pytanie czy warto dopłacić różnicę (ok. 400-500zł) do szkła szafirowego trzeba się dobrze zastanowić. Jeśli planujemy kupić zegarek na wiele lat i będziemy się denerwować ewentualnymi rysami zdecydowanie warto dopłacić do szkła szafirowego. Jeśli mamy ściśle określony budżet, zależy nam na wyższych funkcjach i ewentualne rysy nie przyprawią nas o szybsze bicie serca to możemy wybrać szkło mineralne.

Seria Garmin Fenix 5 Plus - porównanie
Seria Fenix 5 Plus
Funkcje zegarków Garmin Fenix

Wszystkie zegarki serii Garmin Fenix 5 PLUS będą miały te same funkcje. Jedyna różnica w funkcjach dotyczy modelu Fenix 5x PLUS – jest on wyposażony w pulsoksymetr mierzący natlenienie krwi. Przydaje się on do badania aklimatyzacji w górach oraz do mierzenia dodatkowych statystyk jak „Body Battery”. Poza tym wszystkie funkcje zarówno te odnoszące się do sportów (aktywności, statystyki, wsparcie zewnętrznych czujników) jak również dodatkowe: odtwarzacz muzyki, płatności Garmin Pay i obsługa map, będą takie same dla każdego modelu.

Ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać jest to, że wielkość koperty pociąga za sobą wielkość baterii, a więc czas pracy zegarka na jednym ładowaniu. Kolejno będzie to: Fenix 5X Plus: do 32 godzin, Fenix 5 Plus: do 18 godzin, Fenix 5S Plus: do 11 godzin. Czasy odnoszą się do pracy w trybie zapisu śladu GPS. Producent podaje czasy pracy „do” konkretnej liczby godzin. Warto wiedzieć, że są to czasy które można uzyskać (a nawet udaje się je minimalnie przebić), ale przy oszczędnych ustawieniach. Jeśli podczas treningu mamy ustawione dźwięki, podświetlenie w dzień, sparowany telefon i czujniki zewnętrzne to czas pracy będzie krótszy.

Widok mapy Garmin Fenix 5 Plus
Widok mapy w Garmin Fenix 5 Plus Tytan

Seria Garmin Fenix 6

O najnowszej serii Fenixów 6 powiedzieliśmy już kilka słów. Wiemy, że wielkość koperty pociąga za sobą wielkość wyświetlacza. Choć wydaje się, że różnica pomiędzy ekranem 1,2 a 1,4 cala to niewiele, w praktyce jednak jest ona bardzo zauważalna. Zwiększa się szczególnie czytelność mapy. Korzystanie z niej jest naprawdę przyjemne. Ekran 1,4 cala (Fenix 6x) pozwala ustawić aż osiem pól danych na jednym ekranie, a ekran 1,3 cala (Fenix 6) pozwala ustawić ich sześć. Do tej pory maksymalnie można było ustawić cztery pola.

Szkła

Podobnie jak przy Fenixach 5 PLUS najnowsza seria 6 różni się rodzajem szkieł. Są dostępne wersje ze szkłem szafirowym (oznaczone jako „Sapphire”) oraz wersje ze szkłem Corning Gorilla Glass DX. Różnica jest podobna jak wcześniej, szkła szafirowego w praktyce nie zarysujemy, szkło Gorilla DX można. Dodatkowo Fenixy 6 występują w dwóch wersjach różniących się funkcjami. Wersje Fenix 6 PRO (szkło Gorilla) i Sapphire (szkło szafirowe) posiadają pełen pakiet funkcji. Z kolei wersje bez oznaczenia PRO/Sapphire nie posiadają odtwarzacza muzyki, obsługi map ani Wi-Fi. Te „uboższe” wersje możemy zakupić tylko w rozmiarach 6s lub 6. Nie ma wersji 6x pozbawionej map i muzyki. Warto też pamiętać, że konkretne wersje występują w konkretnych wersjach kolorystycznych.

Wersja „solarna”

Nowością w serii 6 jest wprowadzenie ładowania solarnego. Występuje ono tylko w jednej wersji – Fenixie 6x PRO Solar. Zegarek posiada kopertę z tytanowymi elementami (dzięki czemu jest lekki), ale jego główną zaletą jest panel fotowoltaiczny ukryty pod ekranem. Pozwala on wydłużyć działanie baterii o maksymalnie dodatkowe 3 dni w trybie zegarka i o 6 godzin w trybie GPS. Z tej opcji z pewnością chętnie skorzystają osoby, które chcą jak najrzadziej ładować swój zegarek. Jeśli wspomnimy, że Fenix 6x wytrzyma nawet do 60 godzin w trybie rejestrowania śladu, to dodając ładowanie solarne otrzymujemy najdłużej działający zegarek na rynku. Jedynym minusem wersji solarnej jest brak szkła szafirowego, co zapewne jest spowodowane gorszym przepuszczaniem promieni przez takie szkło.

Garmin Fenix 6X Solar real
Garmin Fenix 6X Pro Solar
Czas pracy zegarków

Skoro wspomnieliśmy o czasie pracy wersji solarnej to podajmy ile wytrzymają inne wersje „szóstek”. Dla trybu zapisu śladu GPS będzie to: Fenix 6s – do 25 godzin, Fenix 6 – do 36 godzin, Fenix 6x – do 60 godzin (wersja Solar + max. 6 godzin). Czasy pracy na GPS przy normalnym użytkowaniu będą krótsze niż te maksymalne czasy podane przez Producenta, ale warto wiedzieć, Fenixy 6 pozwalają je jeszcze bardziej wydłużyć. Pozwala na to tryb UltraTrac i tryb „Ekspedycji”, które zmniejszają częstotliwość pracy modułu GPS, co znacząco wydłuża czas pracy zegarka.

Nowe funkcje w serii Fenix 6

W Fenixach 6 Garmin umożliwił tworzenie profili zasilania, dzięki czemu szybko możemy przełączyć wiele ustawień na raz (np. wyłączyć czujniki czy połączenie Bluetooth). Wydłuży to czas pracy baterii. Dodatkowo przy tworzeniu profili jest podana informacja o ile zmiana danego ustawienia zwiększy (lub skróci) czas pracy zegarka. To bardzo proste rozwiązanie pozwoli szybko określić z czego zrezygnować, aby uzyskać wymagany czas pracy.

Fenixy 6 otrzymały kilka dodatkowych drobnych zmian, które ułatwiają korzystanie. Podczas korzystania z mapy mamy możliwość dodania pól danych. Pozwala to śledzić kluczowe parametry podczas jednoczesnego nawigowania.

Po lewej prezentacja sześciu pól danych, po prawej pola danych na ekranie mapy

Dodatkowo przeprojektowano wygląd widżetów, dzięki czemu zobaczymy więcej informacji na jednym ekranie przy zachowaniu dużej czytelności. Nowe rozwiązanie jest bardziej intuicyjnie niż poprzednie.

Prezentacja widżetów w Fenixie 6

Nowością w szóstej generacji Fenixów jest też obsługa animowanych treningów. O tym skąd pobrać i jak zainstalować w zegarku gotowe plany treningów pisaliśmy szczegółowo w tym artykule. Dodatkowo w związku z tym, że zegarki z rodziny Garmin Fenix 6 posiadają optyczny czujnik pomiaru tętna z nadgarstka trzeciej generacji (seria Fenix 5 Plus posiada czujnik drugiej generacji) – możliwy jest pomiar tętna także w trakcie pływania.

Jeśli ten wpis nie rozwiał wszystkich wątpliwości to bardzo pomocna w wyborze konkretnej wersji zegarka jest tabela porównawcza zegarków Fenix.

Wszystkie modele zegarków Fenix 5 PLUS oraz Fenix 6 w najlepszych cenach znajdziecie w sklepach w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Białymstoku oraz online na TRIGAR.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: 10 MB. Możesz przesłać: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Linki do YouTube, Facebook, Twitter i innych serwisów wstawione w tekście komentarza zostaną automatycznie osadzone. Drop file here