Przykładowy podgląd mapy w Garmin Fenix 5 Plus

Jak dograć nakładkę szlaki turystyczne do zegarka Garmin Fenix?

W tym poradniku zaprezentujemy krok po kroku instrukcję dogrania do zegarka Garmin, na przykładzie Garmin Fenix 5 Plus Titanium, nakładki (mapy) z polskimi szlakami turystycznymi. Ten niewielkich rozmiarów dodatek (nakładka zajmuje bowiem jedynie około 20MB) sprawia, że podróżowanie po szlakach staje się zdecydowanie łatwiejsze. Zarówno w górach jak i na wycieczce rowerowej możesz w wygodny sposób podążać wyznaczonym szlakiem, sprawdzając swoją pozycję na zegarku.

Kompatybilne z mapą szlaków urządzenia Garmin

Nakładkę z szlakami można zainstalować we wszystkich „mapowych” urządzeniach amerykańskiego producenta. Z zegarków Garmin wymienić tu możemy następujące modele:

Co zyskujemy dogrywając szlaki Polski?

TopoActive Europe, czyli standardowa mapa jaką znajdziemy w wyżej wymienionych zegarkach posiada sporo szczegółów. Jednak szlaki są w niej zaprezentowane tylko jako ścieżka, bez oznaczeń kolorów. Dogrywając nakładkę OSMapa-Szlaki pozbędziemy się tego ograniczenia i wszystko będzie wyglądało jak na mapie papierowej mapie turystycznej.

  • Pierwsze zdjęcie A przedstawia mapę TopoActive Europe
  • Środkowe zdjęcie B to mapa TopoActive Europe wzbogacona o nakładkę OSMapa-Szlaki
  • Zdjęcie C to mapa OSMapa PL z nakładką Szlaki oraz Warstwice

Garmin Fenix 5 Plus mapa ze szlakami

Jak dograć szlaki turystyczne do Fenixa?

Procedura dogrania nakładki z szlakami czy warstwicami jest bardzo prosta i sprowadza się do pobrania pliku i skopiowania go w odpowiednie miejsce na dysku zegarka. Plik z szlakami oraz warstwicami można pobrać ze strony garmin.osmapa.pl. Pobieramy plik IMG. Ważne! Oba pobrane plik znajdują się w osobnych folderach i mają identyczną nazwę „gmapsupp” z rozszerzeniem .img. W związku z tym, że do urządzenia nie będzie można dograć w tę samą lokalizację dwóch plików o tej samej nazwie (poza tym mapa TopoActive Europe też ma taką nazwę), zmieniamy obie nazwy na np. Szlaki.img, Warstwice.img (ważne żeby nie zmienić rozszerzenia „.img”). W nowych urządzeniach Garmin nazwa mapy może być dowolna.

Po pobraniu plików i zmianie ich nazewnictwa, podłączmy zgodny zegarek do komputera. Tu ważna informacja dla posiadaczy serii Garmin Fenix, którzy korzystają z komputerów MAC. Aby zobaczyć zegarek jako dysk wymienny należy skorzystać z programu AndroidFileTransfer. Szczegółów wyjaśniamy ten temat w tym artykule. Po rozpoznaniu dysku, wklejamy oba pliki do folderu Garmin. Czekamy na zakończenie kopiowania i odłączamy bezpiecznie zegarek od komputera. W identyczny sposób jak zaprezentowano powyżej, można zainstalować w zegarku dodatkową mapę OSMapa (pobieramy plik IMG, zmieniamy jego nazwę i wklejamy do folderu Garmin na dysku zegarka).

Włączanie/wyłączanie nakładki w zegarku

Ostatnią czynnością jaką musimy wykonać to wybór w zegarku odpowiedniej mapy oraz włączenie nakładki z szlakami czy warstwicami. Aby to zrobić wybieramy rodzaj aktywności (np. Bieg), a następnie przechodzimy do ustawień (przytrzymanie lewego, środkowego przycisku). Wchodzimy kolejno w Ustawienia BiegMapaKonfiguruj mapy.

Szlaki Garmin Fenix 5

Inne mapy i nakładki

Poza OSMapą i dodatkiem szlaki, w sieci można znaleźć jeszcze wile innych darmowych rozwiązań. Poniżej prezentujemy zrzuty ekranowe z mapy UMP (Zdjęcie A – Ze strony UMP pobieramy plik B6) oraz Góry’17 (Zdjęcie B). Przy instalacji którejkolwiek z map pamiętajcie o pobieraniu pliku z rozszerzeniem .IMG oraz zmianie nazwy z gmspupp na jakąś inną.

Szlaki w Garmin Fenix 5

Chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi zegarków z serii Garmin Fenix? Dołącz do naszej grupy na Facebooku. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem zegarka Garmin to polecamy odwiedzenie jednego ze sklepów stacjonarnych naszego partnera firmy TRIGAR.pl

Grupa FenixWorld na FB

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata zegarków Garmin Fenix.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij dalej.

Łukasz

Łukasz

1 komentarz do wpisu “Jak dograć nakładkę szlaki turystyczne do zegarka Garmin Fenix?”

Dodaj komentarz

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here