morskie-oko

Lista darmowych map dla zegarków Garmin Fenix

Pisaliśmy już o sposobach instalowania map w zgodnych zegarkach Garmin oraz o możliwościach jakie dają mapy. Był też artykuł o tym jak dograć do zegarka nakładkę z szlakami i poziomicami. Mimo to w naszej grupie FenixWorld na Facebooku (do której serdecznie zapraszamy) temat darmowych map jest stale poruszany na nowo. W związku z tym postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać listę map dla naszych Fenixów. Zachęcamy do dzielenia się informacjami o mapach w komentarzu do tego artykułu, co pozwoli nam rozbudowywać bazę o kolejne mapy.

Zegarki obsługujące mapy

Instalacja mapy w zegarku

Istnieją dwa sposoby na zainstalowanie mapy w zgodnym zegarku Garmin:

 • Bezpośrednia instalacja pliku z rozszerzeniem .IMG w pamięci zegarka
 • Instalacja mapy za pośrednictwem programu Garmin Base Camp

Obie metody opisaliśmy szczegółowo w tym artykule. Naszym zdaniem szybszym i prostszym rozwiązaniem jest instalacja pliku .IMG w zegarku (a dokładniej w folderze Garmin). Dlatego, o ile to możliwe zalecamy pobieranie map już przygotowanych pod bezpośrednie skopiowanie do pamięci zegarka. Procedurę instalacji pliku z mapą możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Garmin TopoActiveEurope

Poniższe zrzuty ekranowe z mapy TopoActiveEurope (ta mapa jest fabrycznie zainstalowana w mapowych zegarkach Garmin) zamieszczamy po to abyście mogli sami ocenić i porównać ilość danych z innymi mapami.

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

Lista darmowych map dla zegarków Garmin

Działanie poniżej zaprezentowanych map przetestowaliśmy na modelu Garmin Fenix 6 Sapphire i nie stwierdziliśmy żadnych błędów w pracy zegarka. W przypadku każdej z testowanych map, poziom szczegółowości był zawsze ustawiony na normalny. Z poziomu ustawień zegarka można zmienić poziom szczegółów na wysoki lub niski.

Ścieżka zmiany poziomu szczegółowości mapy w zegarku Garmin Fenix 6

Wszystkie poniższe mapy są darmowe, a ich źródło danych stanowi projekt OpenStreetMap. Jest to od wielu lat najbogatsza baza daych mapowych, którą tworzą użytkownicy na całym świecie. Projekt OpenStreetMap można porównać do mapowej Wikipedii świata. Dzięki temu, że każdy może poprawić dane w swojej okolicy mapa posiada największą liczbę danych, aktualizowaną w każdej chwili i co najważniejsze – dane są dostępne na bezpłatnej licencji.

W celu zachowania spójności i czytelności, wykonując zrzuty ekranowe, które prezentujemy poniżej trzymaliśmy się tej samej skali.  

OSMapaPL

Więcej informacji o projekcie OSMapaPL znajdziecie na garmin.osmapa.pl. Także na tej stronie pobierzecie najnowszą wersję mapy, która jest bardzo często aktualizowana. Zalecamy pobranie wersji „ogonki”, gdyż zawiera ona polskie znaki.  Dodatkowo zalecamy pobranie nakładek ze szlakami turystycznymi oraz warstwicami. To duża zaleta OSMapy, że szlaki i warstwice można wedle uznania aktywować. 

W naszym teście sprawdziliśmy wersję OSMapaPL  z dodatkiem OSM-szlaki oraz OSM-warstwice . 

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

Polsko - VasaM

Na tę mapę natrafiliśmy dzięki wpisowi jednemu z użytkowników grupy FenixWorld na Facebooku. Mapa tak jak większość darmowych projektów bazuje na danych z OpenStreetMap. Mapę można pobrać ze strony garmin.vasam.cz. Po wejściu na stronę wystarczy przewinąć ją w dół i z pierwszej tabeli wybrać plik mapowy dla naszego kraju (862MB). Czeski projekt wyróżnia się dbałością o detale. Tereny leśne są oznaczone drzewkami, w standardzie mamy też warstwice oraz wyraźne oznaczenie szlaków wraz z kolorami i nazwami.

Ostatnia aktualizacja mapy Polski miała miejsce 25 lutego 2021 roku.

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

OSM+VFP-Poland

Kolejny projekt czerpiący dane z OpenStreetMap. Mapę można pobrać ze strony alternativaslibres.org. Na tej stronie znajdziecie legendę, której nie doszukaliśmy się w pozostałych mapach.

Dane mapowe są uaktualniane regularnie (nawet codziennie).

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

UMP - uzupełniająca mapa Polski

Mapę można pobrać ze strony ump.waw.pl. Wariant z dodatkami topo został oznaczony jako B6. Mapa ma długą tradycję, powstała w czasach, gdy projekt OSM nie był jeszcze rozwinięty i miała wypełnić braki w płatnych mapach drogowych Polski.

Dane mapowe są uaktualniane co kilka dni, jednak samych danych jest obecnie znacznie mniej niż w każdej innej mapie opartej o projekt OpenStreetMap.

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

OpenTopoMap - Poland

garmin.opentopomap.org to jeszcze jeden projekt czerpiący dane z OSM. Strona do pobierania map poszczególnych państw, w tym także Polski jest bardzo czytelna. Pliki opisane jak Garmin są „gotowcami”, które wystarczy pobrać i skopiować do folderu Garmin w pamięci zegarka.

Dane mapowe są uaktualniane co kilka dni.

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa (100m)
Trigar Warszawa (50m)

Zainteresowanych zakupem zegarka marki Garmin, który posiada możliwość wyświetlania map serdecznie zapraszamy do sieci salonów firmowych TRIGAR – Autoryzowanego Partnera Garmin Polska. Powołując się w salonie na FenixWorld możesz poprosić o dogranie jednej z wyżej wymienionych map. Procedura ta zajmuje zwykle zaledwie kilka minut, ale wiąże się z koniecznością uruchomienia zegarka.

Zachęcamy do podzielnia się uwagami na temat używanych przez Was map. W komentarzu możecie dodawać linki do darmowych map oraz zrzuty ekranowe ze swoich Fenixów.

Grupa FenixWorld na FB

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata zegarków Garmin Fenix.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij dalej.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Łukasz

Łukasz

16 komentarzy do wpisu „Lista darmowych map dla zegarków Garmin Fenix”

  • Dzień dobry
   Mam pytanie czy jest możliwe ze w moim zegarku Fenix 6s solar nie ma zainstalowanych podstawowych map – a jeżeli jest to możliwe to czy zainstalowane dodatkowe mapy mogą nie działać ?
   Prosba o pomoc

   • Cześć. Mapa jest fabrycznie zainstalowana w modelach z serii Fenix 6, ale z dopiskiem PRO lub SAPPHIRE w nazwie. Niestety jeśli jest tak jak napisałaś (Fenix 6S Solar) to Twój model nie ma mapy i nie można też jej w nim zainstalować. Dodatkowo ten wariant nie ma odtwarzacza muzyki (jest tylko sterowanie muzyką z podłączonego telefonu).

  • Zalecamy korzystnie tylko z jednej mapy. Zostawiamy włączoną w ustawieniach mapę bazową świata i do tego jedną dodatkową. Dzięki temu wiemy z jakiej mapy korzystamy i nic z niczym się nie pogryzie 😉

  • Jak nie potrafisz skopiować zwykłego pliku do katalogu w zegarku na windowsie to może lepiej kup tego maca ? 😉 Przecież to jest banalnie prosta i jakże oczywista podstawowa funkcjonalność każdego systemu.

 1. Jeśli chodzi o jakość mapy, jak ma się w stosunku do wyżej wymienionych u Was map- mapa z eazymut: „ PL TOPO”? Jest lepsza- tzn. czy jesli „cena nie gra roli” czy warto ja kupić, czy ww. są lepszej jakości? Dziękuje

  • Mapa PL_TOPO od eazymut w większości bazuje na tych samych/darmowych danych z serwisu OpenStreetMap. Testując ją w okolicach Wielkopolski nie znaleźliśmy jakichś spektakularnych różnic. Być może w innych terenach jest inaczej. Ciężko nam się do tego ustosunkować.

 2. Ja na forum openstreetmap trafiłem na link do polskiej wersji map openfietsmap – jak dla mnie najbardziej odpowiada mi na rower. Używam jej też do pieszych wycieczek. Ma szlaki, warstwice, dem i jest po polsku. Aktualizowana co miesiąc.

Dodaj komentarz

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here