morskie-oko

Lista darmowych map dla zegarków Garmin Fenix

Pisaliśmy już o sposobach instalowania map w zgodnych zegarkach Garmin oraz o możliwościach jakie dają mapy. Był też artykuł o tym jak dograć do zegarka nakładkę z szlakami i poziomicami. Mimo to w naszej grupie FenixWorld na Facebooku (do której serdecznie zapraszamy) temat darmowych map jest stale poruszany na nowo. W związku z tym postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać listę map dla naszych Fenixów. Zachęcamy do dzielenia się informacjami o mapach w komentarzu do tego artykułu, co pozwoli nam rozbudowywać bazę o kolejne mapy.

Zegarki obsługujące mapy

 • Seria Garmin Fenix 6 – warianty X, Sapphire i Pro (modele podstawowe nie obsługują map)
 • Seria Garmin Fenix 5 Plus – Fenix 5s PLUS, 5 PLUS, 5x PLUS
 • Model Garmin Fenix 5X
 • Seria Garmin Quatix 6
 • Garmin Forerunner 945
 • Garmin Tactix Delta
 • Garmin Tactix Charlie

Instalacja mapy w zegarku

Istnieją dwa sposoby na zainstalowanie mapy w zgodnym zegarku Garmin:

 • Bezpośrednia instalacja pliku z rozszerzeniem .IMG w pamięci zegarka
 • Instalacja mapy za pośrednictwem programu Garmin Base Camp

Obie metody opisaliśmy szczegółowo w tym artykule. Naszym zdaniem szybszym i prostszym rozwiązaniem jest instalacja pliku .IMG w zegarku (a dokładniej w folderze Garmin). Dlatego, o ile to możliwe zalecamy pobieranie map już przygotowanych pod bezpośrednie skopiowanie do pamięci zegarka. Procedurę instalacji pliku z mapą możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Garmin TopoActiveEurope

Poniższe zrzuty ekranowe z mapy TopoActiveEurope (ta mapa jest fabrycznie zainstalowana w mapowych zegarkach Garmin) zamieszczamy po to abyście mogli sami ocenić i porównać ilość danych z innymi mapami.

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

Lista darmowych map dla zegarków Garmin

Działanie poniżej zaprezentowanych map przetestowaliśmy na modelu Garmin Fenix 6 Sapphire i nie stwierdziliśmy żadnych błędów w pracy zegarka. W przypadku każdej z testowanych map, poziom szczegółowości był zawsze ustawiony na normalny. Z poziomu ustawień zegarka można zmienić poziom szczegółów na wysoki lub niski.

Ścieżka zmiany poziomu szczegółowości mapy w zegarku Garmin Fenix 6

Wszystkie poniższe mapy są darmowe, a ich źródło danych stanowi projekt OpenStreetMap. Jest to od wielu lat najbogatsza baza daych mapowych, którą tworzą użytkownicy na całym świecie. Projekt OpenStreetMap można porównać do mapowej Wikipedii świata. Dzięki temu, że każdy może poprawić dane w swojej okolicy mapa posiada największą liczbę danych, aktualizowaną w każdej chwili i co najważniejsze – dane są dostępne na bezpłatnej licencji.

W celu zachowania spójności i czytelności, wykonując zrzuty ekranowe, które prezentujemy poniżej trzymaliśmy się tej samej skali.  

OSMapaPL

Więcej informacji o projekcie OSMapaPL znajdziecie na garmin.osmapa.pl (Edycja, z nieznanych dla nas powodów strona jest obecnie nieaktywna).  W związku z tym, plik z mapą możesz pobrać z tego linku (po pobraniu należy rozpakować folder, a do urządzenia wgrać tylko plik z mapą). Dodatkowo zalecamy pobranie nakładki z szlakami oraz warstwicami

W naszym teście sprawdziliśmy wersję OSMapaPL  z dodatkiem OSM-szlaki oraz OSM-warstwice . 

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

Polsko - VasaM

Na tę mapę natrafiliśmy dzięki wpisowi jednemu z użytkowników grupy FenixWorld na Facebooku. Mapa tak jak większość darmowych projektów bazuje na danych z OpenStreetMap. Mapę można pobrać ze strony osmg.brazovic.cz. Po wejściu na stronę wystarczy przewinąć ją w dół i z pierwszej tabeli wybrać plik mapowy dla naszego kraju (862MB). Czeski projekt wyróżnia się dbałością o detale. Tereny leśne są oznaczone drzewkami, w standardzie mamy też warstwice oraz wyraźne oznaczenie szlaków wraz z kolorami i nazwami.

Ostatnia aktualizacja mapy Polski miała miejsce w styczniu 2019 roku.

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

OSM+VFP-Poland

Kolejny projekt czerpiący dane z OpenStreetMap. Mapę można pobrać ze strony alternativaslibres.org. Na tej stronie znajdziecie legendę, której nie doszukaliśmy się w pozostałych mapach.

Dane mapowe są uaktualniane regularnie (codziennie).

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

UMP

Mapę można pobrać ze strony ump.waw.pl. Wariant z dodatkami topo został oznaczony jako B6. 

Dane mapowe są uaktualniane co kilka dni.

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa

OpenTopoMap - Poland

garmin.opentopomap.org to jeszcze jeden projekt czerpiący dane z OSM. Strona do pobierania map poszczególnych państw, w tym także Polski jest bardzo czytelna. Pliki opisane jak Garmin są „gotowcami”, które wystarczy pobrać i skopiować do folderu Garmin w pamięci zegarka.

Dane mapowe są uaktualniane co kilka dni.

Półwyswp Helski
Śnieżka
Morskie Oko
Tarnica
Trigar Warszawa (100m)
Trigar Warszawa (50m)

Zainteresowanych zakupem zegarka marki Garmin, który posiada możliwość wyświetlania map serdecznie zapraszamy do sieci salonów firmowych TRIGAR – Autoryzowanego Partnera Garmin Polska. Powołując się w salonie na FenixWorld możesz poprosić o dogranie jednej z wyżej wymienionych map. Procedura ta zajmuje zwykle zaledwie kilka minut, ale wiąże się z koniecznością uruchomienia zegarka.

Zachęcamy do podzielnia się uwagami na temat używanych przez Was map. W komentarzu możecie dodawać linki do darmowych map oraz zrzuty ekranowe ze swoich Fenixów.

Grupa FenixWorld na FB

Dołącz do naszej grupy na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata zegarków Garmin Fenix.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij dalej.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
FenixFan

FenixFan

9 komentarzy do wpisu „Lista darmowych map dla zegarków Garmin Fenix”

  • Zalecamy korzystnie tylko z jednej mapy. Zostawiamy włączoną w ustawieniach mapę bazową świata i do tego jedną dodatkową. Dzięki temu wiemy z jakiej mapy korzystamy i nic z niczym się nie pogryzie 😉

  • Jak nie potrafisz skopiować zwykłego pliku do katalogu w zegarku na windowsie to może lepiej kup tego maca ? 😉 Przecież to jest banalnie prosta i jakże oczywista podstawowa funkcjonalność każdego systemu.

Dodaj komentarz


The maximum upload file size: 10 MB.
You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other.
Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.